17. PZU Cracovia Maraton. Piękna scena jeszcze większa

Biegacze wrócą na Plac Centralny fot. Krzysztof Kalinowski, Justyna Kamińska/LoveKraków.pl

– Cracovia Maraton jest teatrem ze znakomitymi aktorami, niepowtarzalną sceną i fantastyczną widownią – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. W tym roku „scena” będzie większa i znajdą się na niej nowe „rekwizyty”, bo 17. PZU Cracovia Maraton po pięciu latach przerwy zawita do Nowej Huty.

Historia starsza i nowsza

Hasło krakowskiego maratonu, „Z historią w tle”, idealnie oddaje klimat biegania pod Wawelem. Na 42 km i 195 m walki z dystansem i samym sobą zawodnikom towarzyszą wspaniałe zabytki. 22 kwietnia już po raz piąty z rzędu start i meta usytuowane zostaną w samym sercu naszego miasta – na Rynku Głównym.

– Finiszowanie w tym miejscu jest wspaniałym uczuciem. Do Krakowa przyjeżdża się także dla panującego tu klimatu – podkreślał na mecie 16. PZU Cracovia Maraton pan Piotr.

W zasięgu wzroku biegaczy będą m.in. Sukiennice, Wieża Ratuszowa, Wawel i piękne budynki sakralne. W trakcie pokonywania trasy 17. PZU Cracovia Maraton zawodnicy przebiegną też przez Plac Centralny im. Ronalda Reagana, najbardziej rozpoznawalne miejsce w Nowej Hucie. Po raz pierwszy uczestnicy krakowskiego maratonu zawitali tam w 2005 roku, podczas czwartej edycji imprezy. Teraz wrócą w to miejsce po pięciu latach przerwy.

Ale Kraków to nie tylko zabytki. Tu wspaniała historia i bogata kultura łączą się z nowoczesnością. Na trasie maratonu nie zabraknie Tauron Areny Kraków, Centrum Kongresowego ICE, Kładki im. Ojca Bernatka, stadionów miejskich Cracovii i im. Henryka Reymana oraz przygotowywanej do otwarcia Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych.

W oczekiwaniu na rekordy

– Kraków ma największy potencjał ze wszystkich miast w Polsce jeśli chodzi o bieganie. Wracamy do standardu maratońskiego, czyli jednej pętli. Najlepsi mogą powalczyć o rekord trasy – ocenia Dariusz Kaczmarski, koordynator grupy trenerów z AZS AWF Kraków Masters, która w każdą niedzielę prowadzi bezpłatne zajęcia przygotowujące do imprez biegowych pod Wawelem.

Organizatorzy liczą nie tylko na dobry czas zwycięzcy, ale kolejne rekordowe liczby startujących i tych, którzy ukończą bieg. W 2016 roku z trasą poradziło sobie 5615 biegaczy z 5757, którzy wystartowali. Do 13 marca organizatorzy 17. PZU Cracovia Maraton przyjęli zgłoszenia od ponad 7100 osób. Zapisywać wciąż można się w tym miejscu.

comments powered by Disqus