Ampfutbolowa Liga Mistrzów. Wisła Kraków drugi raz z rzędu druga w Europie

Szli jak burza i po dramatycznym finale zostali drugą najlepszą drużyną w Europie. Drugi rok z rzędu ampfuboliści Wisły Kraków musieli uznać wyższość Turków.

Długo wydawało się, że wielkie marzenia piłkarzy Wisły po amputacjach spełnią się. Biała Gwiazda jechała do Hiszpanii z dużymi ambicjami. Rok temu, w maju 2022 finał rozgrywek odbył się w Krakowie na stadionie przy ul. Reymonta, a Wisła uległa Etimesgut Ankara 2:5.

Srebro ich nie zadowoli

– Smak srebra już nas nie zadowoli. Chcemy złota – mówił przed tegorocznym wielkim finałem Kamil Grygiel.

Gospodarzem turnieju Ligi Mistrzów było hiszpańskie miasto Estepona, a rozgrywane 2x25 minut mecze odbyły się na dwóch stadionach - Estadio Municipal Francisco Munoz Perez i Estadio Municipal de Atletismo. Finałowe zwycięstwo było o włos.

Od 2:0 do 2:3

W niedzielnym finale Wiślacy prowadzili 2:0 po golach Krystiana Kapłona i Grygiela. Spotkanie układało się idealnie, ale w końcówce pierwszej połowy Turcy zdobyli gola kontaktowego, a później Bamgbopa Abayomi Alabi został ukarany czerwoną kartką.

Biała Gwiazda kończyła w osłabieniu i to zmieniło losy meczu. Turcy wyrównali po przerwie a gola, który dał im triumf, strzelili w ostatniej minucie. Chwilę wcześniej sytuacji sam na sam z bramkarzem nie wykorzystał Grygiel, a triumf uciekł Wiśle w dramatycznych okolicznościach.

– Obiecuję, że za rok wrócimy ze złotym medalem. Teraz czujemy się jak przegrani, ale z takimi kibicami jesteśmy mistrzami, nie tylko Europy, ale całego świata. Dziękujemy za wsparcie, to coś pięknego grać przy trybunach wypełnionymi wiślackimi szalinkami – mówił po przegranym finale bramkarz Igor Woźniak.

Droga Wisły do finału Ligi Mistrzów

Wcześniej wiślacy przez Ligę Mistrzów jak burza. W grupie A wygrali komplet meczów – z włoskim Sportingiem Montelabbate 2:0, gospodarzami z Hiszpanii Flamencos Amputados 4:2 oraz walkowerem 3:0 z Dila Gori z Gruzji, który nie doszedł do skutku z powodu problemów kadrowych rywali.

Wygrany w samej końcówce 1:0 półfinał z angielskim Portsmouth Amputee FC dał krakowskiej drużynie promocję do finału rozgrywek i duży zastrzyk energii przed finałem.

Bramki dla Wisły strzelali w Hiszpanii Krystian Kapłon (cztery) Jakub Kożuch (trzy) oraz Krystian Grygiel.

Ampfutboliści Wisły z pucharem za mistrzostwo polskiej ligi. Fot: Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Znów zagrają o najwyższe cele

Przed wylotem do Hiszpanii podopieczni Krzysztofa Moszumańskiego zaprezentowali swoim kibicom puchar za wygranie ligi. Triumf celebrowali przed rozpoczęciem spotkania Pucharu Polski pomiędzy Wisłą a Polonią Warszawa (3:0). To było ich trzecie z rzędu mistrzostwo Polski, a zapewnili sobie je już we wrześniu.

Piłkarze Wisły po amputacjach wywalczyli sobie tym samym udział w turnieju Ligi Mistrzów w 2024 roku. Znów zagrają o najwyżej cele i triumf w rozgrywkach.

Sekcja ampfutbolu działa w klubie z ulicy Reymonta od jesieni 2020 roku.