Comarch Cracovia „ochrzciła” nowe bandy. Wygrana i debiut utytułowanego Fina

Minuta ciszy przed meczem Comarch Cracovii z Zagłębiem Sosnowiec fot. cracovia.pl

W pierwszym w 2024 roku ligowym meczu hokeiści Cracovii po emocjonującej rywalizacji pokonali Zagłębie Sosnowiec 4:3. W zespole zadebiutował Janne Jalasvaara.

Przed spotkaniem 29. kolejki minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego 17 grudnia prof. Janusza Filipiaka. Właściciel i prezes Pasów mocno stawiał na sekcję hokejową, która przed dwie dekady dała klubowi wiele trofeów w krajowej rywalizacji i kilka sukcesów międzynarodowych. Był to pierwszy domowy mecz Pasów po odejściu Filipiaka.

3 stycznia na lodowisku zadebiutowały także nowe bandy, wymienione w grudniu na koszt miasta (właściciel obiektu). Ich instalacja była warunkiem dalszego rozgrywania meczów w hali przy ulicy Siedleckiego, bowiem stare nie spełniały już aktualnych wymagań. Zmontowano też nowe boksy dla zawodników i sędziów oraz pleksi otaczające taflę.

Wygrana Comarch Cracovii z Zagłębiem Sosnowiec

„Chrzest” nowej infrastruktury zakończył się pozytywnie, a gospodarze sięgnęli po komplet punktów. Rywalizacja z plasującym się za ich plecami Zagłębiem Sosnowiec (Cracovia jest siódma, Zagłębie ósme) nie była jednostronna. Przyjezdni dwukrotnie prowadzili (1:0, i 3:2), jednak podobnie jak w końcówce 2023 roku, nie potrafili utrzymać korzystnego rezultatu. Podopieczni trenera Rudolfa Rohaczka w dwie minuty „wyciągnęli” wynik z 2:3 na 4:3 i nie dali sobie odebrać 12. wygranej w sezonie.

Janne Jalasvaara w Cracovii

W Cracovii zadebiutował niespełna 40-letni fiński obrońca Janne Jalasvaara, który pod koniec roku podpisał kontrakt obowiązujący do końca obecnych rozgrywek. To zawodnik nie tylko niezwykle doświadczony, ale i utytułowany. Występował w najlepszych europejskich ligach (międzynarodowej KHL, szwedzkiej, słowackiej i francuskiej).

W latach 2012-2013 razem z Dynamem Moskwa dwukrotnie sięgnął po Puchar Gagarina ligi KHLw 2013 uczestniczył z reprezentacją w mistrzostwach świata elity. Od 2021 roku Jalasvaara był zawodnikiem Grenoble, z którym sięgnął po mistrzostwo i Puchar Francji.

W piątek 5 stycznia Comarch Cracovię czekają wyjazdowe derby Małopolski z PZU Podhalem Nowy Targ. Dwa dni później w Krakowie podejmie mistrza Polski i aktualnego lidera Tauron Hokej Ligi – GKS Katowice.

Comarch Cracovia – Zagłębie Sosnowiec 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)

Bramki: Vildumetz (15.), Latal (19., 53.), Szpaczek (55.) – Nahunko (5.), Krężołek (38.), Tyczyński (44.).