Jak radzą sobie mali i średni przedsiębiorcy w Małopolsce?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Utrzymujący się podział na Polskę A i B, zdecydowana przewaga województwa mazowieckiego nad innymi regionami i przeciętny rezultat Małopolski – to główne wnioski płynące z Raportu o Stanie Sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Polsce przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Raport oparty jest o najnowsze dane dostępne wraz z końcem ubiegłego roku, które dotyczą głównie lat 2014-2015. Jego istotnym elementem jest tworzony od 2008 roku ranking województw. Do oceny końcowej brano pod uwagę liczbę aktywnych małych i średnich przedsiębiorstw na 1000 mieszkańców oraz liczbę nowych i zlikwidowanych MSP na 1000 mieszkańców. Kolejne kryteria to przychody, nakłady i wynagrodzenia pracowników.

W 2014 roku najlepszy wynik w rankingu osiągnęło województwo mazowieckie. Wskaźnik oparty o 14 kategorii wyniósł 83,33, co jest wynikiem o 1,2 pkt niższym niż jeszcze rok wcześniej i o 3,6 pkt w porównaniu do wyników z 2008 roku. Kolejne miejsce zajęły kolejno województwa pomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie, śląskie i małopolskie. Najgorsze wyniki zanotowano wśród województw lubuskiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego.

Małopolska przedsiębiorczość z wynikiem 54,6 pkt została sklasyfikowana na szóstym miejscu. Od początku sporządzania rankingu nasz region najwyżej znalazł się na czwartym miejscu – w 2010 i 2011 roku. Najnowszy raport wykazał, że w 2014 roku na 1000 mieszkańców Małopolski przypadało 50,3 aktywnych firm z sektora MSP, co było szóstym wynikiem w kraju. Dla porównania rezultaty województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego to kolejno – 60,3, 54,2 i 53,4 pkt.

– Liczba przedsiębiorstw, działających w Polsce, w ujęciu bezwzględnym jest wciąż wysoka, choć w odniesieniu do wielkości populacji daje nam ona 22. miejsce w Unii Europejskiej. Nie słabnie też skłonność Polaków do zakładania firm – od 2014 r. odnotowuje się mocny wzrost odsetka mikroprzedsiębiorstw w całej  populacji przedsiębiorstw – informuje Patrycja Klarecka, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

W 2014 roku w Małopolsce powstawało 9,4 przedsiębiorstw na 1000 mieszkańców, a zakończyło działalność 9,2. Najwięcej, bo 11,9 na 1000 os. powstało w województwie mazowieckim, a 12,9 na 1000 zlikwidowano w zachodniopomorskim.

Mniej nakładów

W 9 z 16 województw zanotowano wzrost nakładów, co w porównaniu z sytuacją z 2013 r. prezentuje się mniej korzystnie. Co istotne, nie wiąże się to z utratą płynności firm. W Małopolsce zanotowano spadek nakładów na jedno przedsiębiorstwo na poziomie 2,8 tysiąca złotych. Najwyższy wzrost widoczny był w woj. łódzkim – o 7,9 tys., a największy spadek w zachodniopomorskim – 7,6 tys.

Przeciętne wynagrodzenie w małych przedsiębiorstwach w Małopolsce wyniosło 2699 złotych, a w średnich było to 3911 złotych. Wyższe zarobki oferowały małe firmy w województwie mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim i śląskim. Wyłączając województwo śląskie, podobnie było w wśród średnich przedsiębiorstw.

News will be here