Kibice upodobali sobie młotki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W 2016 roku kibice przyjeżdżający na mecze ekstraklasy do Krakowa wyrządzili w miejskich autobusach szkody na dziesięć tysięcy złotych. Goście z innych miast upodobali sobie m.in. młotki do wyjść awaryjnych.

Transport autobusami przegubowymi

Gdy na spotkania rozgrywane na stadionach Cracovii i Wisły przyjeżdża zorganizowana grupa fanów drużyny gości, najczęściej udaje się pod swój sektor pojazdami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie. Wcześniej dojeżdżają na przykład pociągiem na jeden z mniejszych dworców kolejowych w Krakowie, skąd autobusy w asyście policji zabierają ich na stadiony. Transport odbywa się autobusami przegubowymi MAN, Jelcz i Solaris.

– W pojazdach są demontowane kasowniki i automat biletowy – informuje Marek Gancarczyk, rzecznik MPK. Mimo to goście z innych rejonów Polski nie zawsze są grzeczni i dewastują autobusy.

Kradną to, co mają pod ręką

Od 2015 roku kibice Pogoni, Legii, Zagłębia Lubin, Śląska i Korony dokonali zniszczeń na ponad 11 tysięcy złotych. Zdecydowanie największe szkody spowodowali w poprzednim roku, kiedy musieli zapłacić dziesięć tysięcy. Głównie dotyczy to meczu Cracovia-Korona z 2 października. W jednym z autobusów fani z Kielc odpalili racę, a interweniujący policjanci użyli gazu pieprzowego, by uspokoić krewkich mężczyzn.

Autobus uszkodzony przez kibiców Korony. Fot. Kraków 112 na Facebooku

Jak było wspomniane wyżej, przed przewozem kibiców demontowane są kasowniki i automat do sprzedaży biletów, więc fani upodobali sobie młotki do wyjść awaryjnych, które notorycznie kradną z pojazdów. – Uszkadzają również drzwi, szyby i sufit – wylicza Marek Gancarczyk

Sprawcy dewastacji autobusów są obciążani kosztami naprawy. Najczęściej nie są to konkretne osoby, a stowarzyszenia kibiców.

2015 rok:

18 kwietnia Cracovia - Pogoń 0:1

6 grudnia Wisła - Legia 0:2

Koszt napraw 600 złotych

2016 rok

9 kwietnia Wisła-Zagłębie 1:1

26 sierpnia Wisła - Śląsk 1:5

2 października Cracovia-Korona 6:0

Koszt napraw 10 tysięcy złotych


2017 rok

Cracovia - Legia 1:2

Koszt napraw 500 złotych

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale