Które miasta wydają na sport najwięcej? Kraków liderem

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W 2016 roku dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal stwierdził, że nasze miasto wydaje w Polsce najwięcej pieniędzy na sport. W budżecie Gminy Miejskiej Kraków na ten cel przeznaczony jest ponad 1% całości. Nie chodzi tu tylko o budowanie hal przyszkolnych, siłowni czy basenów, ale również utrzymanie całej bazy. Sprawdziliśmy, ile środków przeznaczają na ten cel pod Wawelem i jak wygląda to w innych miastach.

Wybraliśmy podobne wielkościowo do Krakowa miasta, aby sprawdzić, czy faktycznie jest tak, jak powiedział dyrektor Krzysztof Kowal. Okazuje się, że mimo iż miasta wydają całkiem przyzwoite kwoty na infrastrukturę sportową i jej utrzymanie, nasze miasto faktycznie jest w tej dziedzinie liderem. Pod uwagę wzięliśmy trzy lata wstecz oraz w niektórych przypadkach rok bieżący.

Poznań stabilnie, Wrocław zwolnił

Od 2014 roku budżet na infrastrukturę sportową w stolicy Wielkopolski stoi na podobnym poziomie i sięga około 44 mln złotych. Z tym że na same inwestycje Poznań przeznaczył w 2015 roku nieco ponad 12 mln złotych. 2016 rok zamknął się kwotą blisko 16, a w tegorocznym budżecie planuje się wydać ok. 34 mln złotych

W ciągu ostatnich trzech lat najwięcej na ten cel we Wrocławiu wydano w 2016 roku, bo ponad 57 mln złotych. – Najważniejsze inwestycje w infrastrukturę sportową w latach 2015-2017 realizowane były w związku z organizacją The World Games 2017 – przypomina Paweł Szot z biura prasowego Urzędu Miasta Wrocławia. W 2015 roku wydatki związane z infrastrukturą i utrzymaniem jej wyniosły blisko 39 mln zł, a w 2017 ponad 42,5 mln zł.

Urzędnik wskazuje również najważniejsza inwestycje. Mowa tu o renowacji Stadionu Olimpijskiego, budowie toru wrotkarskiego czy modernizacji i przebudowie basenu przy ul. Wejherowskiej.  Szot dodaje, że tworzone były również boiska przyszkolne czy siłownie na świeżym powietrzu.

Gdańsk w ofensywie

Marny rok 2014 (wydane zaledwie 14,8 mln zł) władze Gdańska skutecznie przykryły kolejnymi latami. W 2016 i 2017 roku na sport zostały przeznaczone kolejno 42,7 i 43,7 mln złotych. Na same obiekty sportowe miasto wydało od 2014 roku 85 mln złotych.

Najwięcej w 2016 roku poszło na wydatki bieżące. Rachunek za utrzymanie różnych obiektów opiewał na ponad 15 mln zł, a do tego należało doliczyć 12,3 mln zł na wydatki inwestycyjne. Do 31 października tego roku gmina wydała 12 mln zł na bieżące utrzymanie i tyle samo na inwestycje.

Katowice łożą mniej

Z danych uzyskanych z katowickiego magistratu wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat poziom finansowania infrastruktury sportowej w Katowicach jest na mniej więcej stałym poziomie. W sumie miasto wydało od 2014 do 2016 roku 100 mln złotych (wliczając w to pensje pracowników, koszty bieżące itd.)

Natomiast nakłady na inwestycje największe były w 2014 roku, kiedy to osiągnęły ponad 10 mln złotych. 2015 roku na ten cel przeznaczono 3,6 mln zł, a w 2016 około 900 tys. zł więcej.

– Proszę pamiętać, że do 2016 roku  Hala widowiskowo-sportowa SPODEK oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe były w zarządzie miasta Katowice. – Od maja 2016 obiekty te są dalej własnością miasta Katowice, ale są zarządzane przez operatora zewnętrznego – Spółkę PTWP – przypomina Iwona Szreter-Kulisz, kierownik referatu Wydziału Edukacji i Sportu Urząd Miasta Katowice.

Nie są centusiami

Czy Kraków naprawdę króluje w sporcie, jak brzmi nasze hasło marketingowe? Liczby mówią same za siebie. Nawet nie licząc kosztów utrzymania bieżącego Kraków jest liderem wśród miast kładących nacisk na rozwój inwestycji. Warto dodać, że nie bierzemy pod uwagę wydatków na budowę i eksploatację Tauron Areny.

W 2014 roku na same inwestycje Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie przeznaczył 43,8 mln złotych. Rok później była to kwota o 2,5 mln mniejsza, ale już w 2016 roku budżet na ten cel wzrósł do ponad 50 mln złotych. 2017 rok to rekordowe 66,8 mln złotych na inwestycje.

Łatwo więc policzyć, że przez ostatnie cztery lata na infrastrukturę sportową, z której korzystają zarówno profesjonaliści, jak i zwykli mieszkańcy, Kraków wydał ponad 200 mln złotych. Do tego wszystkiego należy doliczyć ponad 7 mln zł, które zostały przeznaczone na remonty istniejącej bazy sportowej.

– Zarząd Infrastruktury Sportowej, działając w imieniu Gminy Miejskiej Kraków, dba o infrastrukturę sportową w szeroko rozumianym pojęciu. Nie zapominamy również o dyscyplinach mniej medialnych niż piłka nożna – mówi Krzysztof Dębowski, Zastępca Dyrektora ds. Inwestycji w ZIS-ie.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale