Łukasz Gibała rzuca rękawicę prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu

Łukasz Gibała fot. Jakub Kusy/LoveKraków.pl

Prezes Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa Dla Krakowa zapowiedział, że przeznaczy 10 tys. złotych na rzecz osób niepełnosprawnych, gdy prezydentowi osobiście uda się zaparkować służbowego lexusa na niewymiarowej kopercie dla osób niepełnosprawnych przy ulicy Rajskiej.

Na czwartkowej konferencji vis a vis Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Łukasz Gibała pojawił się z taśmą mierniczą. Przekonywał, że żadna z wyznaczonych na tej ulicy kopert nie spełnia określonych przepisami wymogów dotyczących wymiarów. – Tutaj na szerokość brakuje ponad pół metra – stwierdził wskazując na jedno z miejsc postojowych.

Przyznał, że oczekuje od prezydenta, iż ten osobiście podejmie wyzwanie i nie skorzysta z pomocy kierowcy. – Ja bym wolał, żeby prezydent nie wysługiwał się innymi, tylko postawił się w roli niepełnosprawnego i sam spróbował tu zaparkować. A jeżeli nie chce łamać przepisów i nielegalnie parkować na kopercie, wyznaczymy identyczne miejsce na placu manewrowym – zastrzegł.

Nie tylko wymiary, ale i słupki

Zwracał uwagę, że kopertę najbardziej zbliżoną wymiarami do przepisowej ograniczają postawione na jej krańcach znaki drogowe.  – Moim zdaniem wyznaczanie takich miejsc jest wyrazem braku szacunku i lekceważenia wobec niepełnosprawnych. Dlaczego nie ustawiono znaków tak, by nie utrudniały parkowania? Dlaczego ZIKiT nie robił tego z głową – pytał prezes Logicznej Alternatywy.

Jednocześnie zapewnił, że Logiczna Alternatywa zajmie się weryfikacją wymiarów pozostałych kopert w strefie i zgłaszaniem nieprawidłowości do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

ZIKiT odpowiada

Na zarzuty Łukasza Gibały odpowiada Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Michał Pyclik, przyznaje, że owszem koperty są niewymiarowe, ale wszystko jest zgodne z prawem. – W Strefie Płatnego Parkowania zachowaliśmy parytet 4 proc. pełnowymiarowych kopert. Te, o których wspomina Łukasz Gibała, to miejsca dodatkowe, wyznaczone specjalnie na prośbę samych osób niepełnosprawnych, dlatego nie muszą spełniać wymogów ustawowych – zapewnił.

Rękawica rzucona, co dalej?

Jak na wyzwanie odpowie prezydent Jacek Majchrowski? Jak twierdzi Monika Chylaszek, traktuje je jako element przedwczesnej kampanii wyborczej. – Prezydent uważa, że to nieco dziecinne zachowanie i nie zamierza stawać do pojedynku. Natomiast traktuje to jako element kampanii wyborczej i chęć pokazania się. Jednocześnie sugeruje panu Łukaszowi Gibale, że jeżeli chce, to może wpłacić pieniądze na rzecz osób niepełnosprawnych, bez wyzywania na pojedynek kogokolwiek. Taki gest krakowianie z pewnością docenią – mówi rzeczniczka prezydenta.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale