Ministerstwo Finansów podsumowuje rok i zapowiada plany na przyszłość

fot. materiały prasowe

Dobry przemysł, odbudowa produkcji, innowacyjność czy uszczelnienie systemu podatkowego – to główne wyzwania, jakie stawia przed sobą Ministerstwo Finansów zarządzane przez Mateusza Morawieckiego. Szef resortu podczas specjalnej konferencji podsumowującej rok rządów Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że fundamentalnym wyzwaniem jest przebudowa modelu gospodarczego tak, aby służył całemu społeczeństwu.

Jak twierdził wicepremier, w Polsce 40%  obywateli żyje na terenach wiejskich, a 30% w małych miejscowościach. Przez ostatnie 25 lat korzyści osiągały tylko wybrane grupy społeczne. Dlatego też uważa, że konieczny jest zrównoważony rozwój.

– Traktujemy go bardzo serio, bo do tej pory był postrzegany przez pryzmat wzrostu wielkich aglomeracji, dużych miast. Nasz rozwój, który ma być społecznie i terytorialnie zrównoważony, jest zupełnie innym modelem rozwoju – zaznaczył Morawiecki.

Odniósł się również do zarzutów, że Polska nadal nie przyciąga znaczących inwestorów. Mają temu przeczyć zawarte w ostatnim roku porozumienia.

– Stawiamy na innowacje, rozwój, eksport, a nie jak do tej pory na kredyt i konsumpcję. Przykład to sektor motoryzacyjny. Jeszcze 12 miesięcy temu Polska nie liczyła się w tym zakresie. Po negocjacjach jesteśmy najpoważniejszym w Europie Środkowej klastrem przemysłu motoryzacyjnego. Takie marki jak Mercedes, Fiat czy LG, które ogłosiły realizację inwestycji w Polsce, zaprzeczają tym sceptycznym głosom, że nasz kraj nie cieszy się zaufaniem inwestorów – tłumaczył szef resortu.

„Chcemy budować polski kapitalizm”

Do lepszego rozwoju krajowej gospodarki muszą przyczynić się zarówno inwestorzy krajowi, jak i zagraniczni. Fabryki zagranicznych firm i pieniądze, które lokują w naszym kraju, tworzą nowe miejsca pracy, a co za tym idzie - zachęcają obywateli do pozostania w kraju.

Jednym z większych zadań na kolejny rok ma być uszczelnienie systemu podatkowego i zrównoważony rozwój przyczyniający się do wzrostu polskiego kapitału w środowisku bezpiecznych finansów.

– Przede wszystkim chcemy budować polski kapitalizm i polską własność, dlatego repolonizacja czy udomowienie, są dla nas ważnym zadaniem. Polska własność, repolonizacja, niskie bezrobocie, klauzule społeczne, najwyższe wynagrodzenia pracowników przy rosnącej innowacyjności. To był program naszych 12 miesięcy i będzie program na wiele lat – podsumował Morawiecki.