Na co uważać, by nie musieć oddawać pieniędzy w MdM?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zbliża się styczeń, czyli ostatni miesiąc, w którym można ubiegać się o dofinansowanie zakupu mieszkania w programie Mieszkanie dla Młodych. Do zagospodarowania na wkład własny zostało około 380 milionów złotych. Tradycyjnie zainteresowanie programem będzie ogromne, jednak warto pamiętać o sytuacjach, w których dofinansowanie nieruchomości może zostać cofnięte.

Od kilku miesięcy mówi się o tym, że ostatnia pula środków zwiększy zainteresowanie MdM. W styczniu tego roku wystarczyło kilka dni, by wykorzystano 90% dostępnych funduszy. Według Bartosza Turka, analityka Open Finance, tym razem pieniądze również skończą się bardzo szybko. – Każdy chciałby dostać z budżetu państwa bezzwrotne kilkadziesiąt tysięcy na zakup mieszkania, a do tego okazja na to będzie ostatnia – tłumaczy Turek.

Dobrą wiadomością dla nabywców w Krakowie będzie wzrost limitu cen mieszkań, które mogą zostać zakupione przy pomocy rządowego programu. Chodzi o 4371,65 złotych/mkw. na rynku wtórnym oraz 5344,35 zł/mkw. na rynku pierwotnym.

„Własne” mieszkanie

Aby otrzymać dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, trzeba spełnić szereg niezbędnych formalności. Wsparcie również wiąże się z przestrzeganiem wielu istotnych zasad. Przez okres pięciu lat od zaciągnięcia kredytu otrzymane pieniądze są objęte okresem ochronnym.

Wśród ograniczeń należy pamiętać o tym, że przez pięć lat nie jest możliwa sprzedaż mieszkania, na które braliśmy dofinansowanie. Nie można go też wynajmować ani użyczać. Niemożliwy jest również zakup kolejnego mieszkania oraz spłata kredytu przewyższająca kwotę otrzymaną w ramach dopłaty. Na koniec należy pamiętać o zakazie zmiany sposobu użytkowania nieruchomości.

– To specyficzny okres ochronny, w czasie którego beneficjent ma ograniczony zakres działań związanych z nieruchomością, złamanie zasad wiąże się z obowiązkiem zwrotu części otrzymanego dofinansowania – wyjaśnia Marcin Krasoń, analityk Home Broker.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale