Nowe startupy mogą na zawsze odmienić rynek mobilny

fot. hub:raum

12 startupów z ośmiu europejskich krajów miało tydzień czasu na rozwój swoich projektów w ramach programu akceleracyjnego WARP. Wszystko po to, aby przekonać do siebie inwestorów z Deutsche Telekom i zdobyć pieniądze na wdrożenie swojego pomysłu. Teraz jury wybrało cztery zespoły, które przez najbliższe tygodnie będą rozwijać swoje projekty – Linguoo z Danii, Vyoocam z Chorwacji, Winks z Grecji oraz TypingDNA z Rumunii.

Specjalne warsztaty, sesje indywidulane, wykłady i panele dyskusyjne z udziałem ekspertów T-Mobile i międzynarodowych mentorów odbywały się w Centrum Innowacyjności hub:raum Krakow. Wydarzenie miało na celu pomóc startupom z całej Europy Środkowo-Wschodniej poprawić swoje projekty, przygotować je do komercjalizacje oraz dać im szansę w przyszłości wdrożenia na rynek.

– Jako grupa Deutsche Telekom szukamy innowacyjnych projektów i ciekawych produktów dla naszych klientów. Organizujemy program po to, aby wybrać najlepsze projekty w Europie i zaimplementować je do portfolio produktów T-Mobile – mówi Łukasz Cieśla operations & program manager z hub:raum.

Rewolucja na rynku mobilnym?

Uznanie jury zdobyło kilka startupów: Linguoo, który umożliwia słuchanie najciekawszych artykułów z sieci w czasie biegania czy dojazdów, Vyoocam – przenośna kamera przeznaczona do transmisji obrazów rzeczywistych widzianych przez daną osobę na żywo, Winks – dający możliwość łączenia się z ludźmi znajdującymi się w pobliżu i wyszukiwanie ich na portalach społecznościowych oraz TypingDNA – specjalne zabezpieczenie online.

Dodatkowo kolejne dwa projekty również mają szansę na wdrożenie ich na rynek. Deutsche Telekom zainteresował się też BeeandMe z Czarnogóry oraz polskim Dreamz VR.

Było o co walczyć

Teraz najlepsze startupy mogą otrzymać nawet po 80 tysięcy euro na finansowanie swoich projektów. Grupa Deutsche Telekom posiada również specjalny fundusz typu Venture, który potencjalnie może sfinansować dalsze fazy rozwoju produktów.

Inwestycje niemieckiej grupy w Polsce są kolejnym dowodem na to, że krakowskie środowisko startupowe ma się dobrze i jest cenione w całej Europie. Pomimo silnej konkurencji to właśnie Kraków zostały wybrany przez inwestora jako siedziba hub:raum.

– Deutsche Telekom, tworzący hub:raum, brał pod uwagę różne lokalizacje, nie tylko w Polsce. Dostrzeżono jednak siłę środowiska startupowego w Krakowie i jego ogromny potencjał. Startupy, które tutaj mamy, podbijają świat. Kraków to najlepsze miejsce aby rozpocząć przygodę z globalnym biznesem – podsumowuje Łukasz Cieśla.