Prawnicy wyłożyli się na przepisach. W tle ponad 1 mln złotych

Dwie organizacje chciały realizować zadanie publiczne związane z m.in. prowadzeniem nieodpłatnej pomocy prawnej w mieście. Sąd musiał rozstrzygnąć, czy odrzucenie oferty jednej z nich odbyło się zgodnie z prawem.

Nowosądeckie stowarzyszanie „Sursum Corda" i krakowska fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości „Consilium” rywalizowały o wygraną w konkursie na prowadzenie punktów przeznaczonych na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej i edukację prawna w 2023 roku. Na to zadanie miasto przeznaczyło nieco ponad 1 mln złotych.

Konkurs wygrała fundacja, której oferta została lepiej oceniona. Z takim wynikiem nie zgodziło się "Sursum Corda", które złożyło skargę do sądu administracyjnego. Według stowarzyszenia ich oferta została bezprawnie odrzucona w czasie oceny pierwszego kryterium. Skarżący podkreślali, że był to już drugi etap konkursu, gdzie wszystkie pięć punktów zostało ocenione pozytywnie pod kątem formalnym.



Wsparcie to nie powierzenie

Urzędnicy wytłumaczyli, że za odrzuceniem oferty przemawiała jej treść. Komisja konkursowa zorientowała się, że stowarzyszenie złożyło ofertę na wsparcie, a nie powierzenie zadania publicznego. Wynikło to z weryfikacji drugiego kryterium, gdzie oceniany był wkład rzeczowy i osobowy. Okazało się, że stowarzyszenie planowało powierzyć usługi nieodpłatnie innemu podmiotowi.

24 maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę. Sędziowie przyznali rację miastu i dali do zrozumienia, że oferta powinna zostać odrzucona już w pierwszym etapie jej oceny.

Jak zauważył sąd zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w tym konkretnym przypadku zadanie publiczne nie może być realizowane przez podmiot niebędący stroną umowy. Wyjątkiem jest odpowiedni zapis w dokumencie, gdzie dopuszczone jest wykonanie części zadania przez inny podmiot.

Wyrok jest nieprawomocny.

Miejska pomoc prawna

Miasto zapewnia mieszkańcom dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego zlokalizowanych w 32 punktach. Jak informuje magistrat pomoc przysługuje osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. – Osoba uprawniona przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnej mediacji składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawne – przypomina urząd miasta.

Aby uzyskać poradę należy zadzwonić na numer 728 366 319 (czynny w godz. 7:30-16) lub zapisać się online tutaj.