Tele-Fonika pouczona, AmRest ukarany

fot. Krzysztof Kalinowski

Na 10 spółek UOKiK nałożył kary finansowe związane z zatorami płatniczymi. Inne przedsiębiorstwa otrzymały upomnienia.

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta prezes Tomasz Chróstny wydał 20 decyzji w sprawach zatorów płatniczych. 10 spółek zostało ukaranych na łączną kwotę ponad 13 mln złotych.

Najwięcej do zapłaty ma spółka AmRest (m.in. KFC, Pizza Hut, Burger King, Starbucks) – 3,2 mln złotych, Boryszew (sektor hutniczy) – 2,8 mln złotych czy Brembo Poland (części samochodowe) – 1,8 mln złotych.

– Wśród ukaranych przez nas przedsiębiorców znajdują się duże i znane podmioty, które powinny być wzorem rzetelnego rozliczania się z dostawcami. Zwłaszcza najwięksi przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że generując zatory płatnicze zaburzają sprawne funkcjonowanie gospodarki, narażając siebie na sankcje finansowe. W oparciu o nowe przepisy kary będą jeszcze wyższe niż dotychczas – podkreśla Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Skończyło się na pouczeniu

Kolejne 10 przedsiębiorstw, w tym Tele-Fonika Kable, Grupa Żywiec, CCC, Budimex, Strabag czy Whirpool i Electrolux otrzymały ostrzeżenie.

– Przedsiębiorcy zostali pouczeni o konsekwencjach dalszych naruszeń w tym obszarze, czyli możliwości nałożenia na nich kar finansowych na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych – stwierdza UOKiK.

Czym są zatory?

Jak tłumaczy urząd o zatorach można mówić wtedy, gdy przedsiębiorca nie otrzymuje na czas swoich pieniędzy od kontrahenta. – Jest to takie nagromadzenie zadłużeń, które przechodzi na kolejne powiązane z nim podmioty, negatywnie wpływając na całe otoczenie biznesowe. Zatory płatnicze wywołują w gospodarce efekt domina czy kuli śnieżnej: przedsiębiorcy, którzy nie otrzymują w terminie zapłaty za dostarczone przez siebie towary lub wykonane usługi, w konsekwencji nie mają środków na dalszą spłatę własnych zobowiązań wobec kontrahentów, wywołując te same problemy u kolejnych podmiotów – informuje UOKiK.

Od początku 2023 roku urząd wydał 50 decyzji, a suma nałożonych kara wyniosła 33 mln złotych.