Wisła Can-Pack w najlepszej ósemce Euroligi!

Wisła Can-Pack pokonała w Turcji Agu Spor 68:66 i zajęła 4. miejsce w grupie B Euroligi. Dla krakowianek jest to szczególne osiągnięcie, gdyż przed sezonem wielu wątpiło w ich sukces na europejskich parkietach, a start w Eurolidze rozpoczęły od serii czterech porażek.

Zespół Wisły Can-Pack z mniejszym budżetem i bez gwiazd w składzie awansował do najlepszej ósemki Euroligi. Losy awansu ważyły się do ostatnich minut spotkania w Turcji, jednak niezawodna Yvonne Turner zdobyła w tym meczu aż 23 punkty, prowadząc zespół do wielkiego sukcesu.

Wisła dobrze weszła w mecz. W pierwszej kwarcie prowadziła 8:2, lecz gospodynie nie zamierzały odpuścić. Obie ekipy ciągle liczyły się w walce o ostatnie premiowane awansem do fazy play off miejsce i tak samo potrzebowały zwycięstwa. Agu Spor dość szybko doszedł krakowianki i pierwsza odsłona meczu zakończyła się remisem po 19.

Kolejne dwie kwarty niczym nie różniły się od pierwszej. Nieznaczna przewaga krakowskiego zespołu była szybko niwelowana. Agu Spor nie pozwalał krakowiankom się rozegrać. Dopiero w końcówce trzeciej części spotkania Laura Nicholls i Yvonne Turner zapewniły Wiśle osiem punktów przewagi (57:49).

W ostatniej decydującej fazie meczu Agu Spor próbował odrabiać straty. Turecki zespół zdołał zbliżyć się do Białej Gwiazdy, a nawet objąć prowadzenie 64:61. Krakowiankom w ostatnich akcjach zabrakło skuteczności. Na blisko dwie minuty przed końcem Cristina Ouvina rzuciła za trzy punkty, podrywając zespół do walki. Agnieszka Szott-Hejmej i Laura Nicholls dołożyły jeszcze po rzucie za dwa punkty i to Wisła mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

W ćwierćfinale Wisła Can-Pack zmierzy się ze zwycięzcą grupy A Fenerbahce Stambuł, który na 14 spotkań w fazie grupowej wygrał aż 12. Rywalizacja w kolejnej fazie Euroligi rozpocznie się 8 marca. Pierwszy mecz krakowianki zagrają na wyjeździe, a rewanż u siebie trzy dni później. Gra o półfinał toczy się do dwóch zwycięstw. Ewentualny trzeci mecz zostanie rozegrany 16 marca w Turcji.

Agu Spor – Wisła Can-Pack 66:68 (19:19, 18:20, 12:18, 17:11)

Agu: Gray 18, Hodges 16, Sanders 14, McCarville 8, Mazic 4, Dimitrakou 4, Demirok 2, Bouthors 0.

Wisła: Turner 23, Nicholls 14, Szott-Hejmej 10, Zohnova 8, Ouvina 5, Żurowska-Cegielska 4, Ziętara 2, Misiuk 2.