ZUS ostrzega przed kolejnymi naciągaczami

fot. pixabay.com

Oszukiwanie osób starszych jest od dłuższego czasu jedną z najbardziej popularnych metod wśród złodziei. Teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie otrzymuje kolejne niepokojące informacje o oszustach podszywających się pod urzędników. Tym razem złodzieje oferują potencjalnym emerytom płatne spotkania, dotyczące dziedziczenia pieniędzy z subkonta w ZUS i konta w OFE.

Wszystko odbywa się w następujący sposób: złodziej dzwoni do klienta i oferuje mu spotkanie, na którym przedstawi wszelkie szczegóły dotyczące dziedziczenia składek z subkonta w ZUS czy konta w OFE. Taka „usługa” okazuje się płatna, czego nigdy nie oferują prawdziwi urzędnicy.

– Nasi pracownicy nie obdzwaniają klientów z propozycją jakiegokolwiek doradztwa finansowego, tym bardziej nie chodzą z ofertą poradnictwa po domach klientów. Wszyscy zainteresowani sprawami z zakresu ubezpieczeń społecznych, w tym zasadami dziedziczenia składek, mogą korzystać z bezpłatnych porad Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – informuje Bożena Bielawska, pełniąca obowiązki rzecznika ZUS w Krakowie.

Kontrola tylko przy L4

Zakład zwraca uwagę, że pracownik urzędu może odwiedzić klienta w mieszkaniu tylko w sytuacji, gdy korzysta on ze zwolnienia lekarskiego. Podczas kontroli prawidłowości korzystania z L4 urzędnik musi wylegitymować się specjalnym identyfikatorem.

Ostatnie wydarzenia to już kolejne próby oszustwa „na pracownika ZUS-u”. Ostatnie takie przypadki miały miejsce jeszcze we wrześniu. Wówczas oszuści zatrzymywali potencjalnych emerytów np. na ulicy w pobliżu placówki ZUS i oferowali im wyliczenie prognozowanej emerytury.

Mimo że z takiej usługi można bezpłatnie skorzystać w urzędzie, oszuści za swoje porady oczekiwali 10-15 złotych. „Doradcy” nie dysponowali żadnymi precyzyjnymi narzędziami, które mogą obliczyć wysokość przyszłego świadczenia.

W razie wątpliwości co do osoby podającej się jako pracownik ZUS należy skontaktować się z oddziałem ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00. Wówczas kompetentne osoby udzielą informacji, czy taka osoba rzeczywiście jest urzędnikiem uprawnionym wykonywania takich czynności.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale