1 stycznia rozpocznie się wyścig po ostatnie dopłaty w MdM

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Lata 2017-2018 to ostatni czas, być móc skorzystać z dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych. Limit określony na przyszły rok został już wykorzystany w 50%, a druga część zostanie uruchomiona wraz z początkiem stycznia. Jak przewidują eksperci, środki mogą wyczerpać się bardzo szybko.

Łączna kwota wsparcia na przyszły rok to 273 mln złotych. Zgodnie z zapisami ustawy określającymi zasady programu, Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał w tym roku przyjmowanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na przyszły rok. Ponowne ubieganie się o środki będzie możliwe od 1 stycznia.

– Nabywcy w dalszym ciągu mogą składać wnioski, dla których wypłata dofinansowania wkładu własnego nastąpi w 2018 roku. Limit środków przewidziany na 2018 to 762 mln zł. Nabywcy do 1 stycznia 2018 roku mogą wnioskować o dofinansowanie wyłącznie do dnia, w którym łączna kwota wynikająca z wniosków przekazanych przez banki kredytujące do BGK osiągnie równowartość 50% kwoty limitu środków, czyli 381 mln zł – informuje Anna Ciastoń z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wyścig z czasem

Według danych z 30 września, od początku funkcjonowania programu mieszkańcy Krakowa złożyli 3537 wniosków na łączną kwotę dofinansowania wkładu własnego na poziomie 97,19 mln złotych. Chętni na dofinansowanie w 2017 muszą się spieszyć. Zdaniem niektórych ekspertów pula środków przeznaczonych na przyszły rok może się skończyć jeszcze w styczniu. W ocenie BGK potrwa to trochę dłużej.

– BGK oszacowuje, że środki na rezerwację wypłat finansowego wsparcia planowanych na rok 2017 mogą skończyć się w kwietniu, biorąc pod uwagę większą pulę środków w porównaniu do roku 2016, kiedy dopuszczalny limit środków przypadający na ten rok – 95%, został przekroczony 15 marca 2016 roku – ocenia Anna Ciastoń.

Program nie dla każdego

Przypomnijmy, osoba chcąca kupić mieszkanie może ubiegać się o dofinansowanie wkładu własnego, jeśli w dniu złożenia wniosku ma nie więcej niż 35 lat. Warunek ten nie dotyczy rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci (minimum trójkę). Składający wniosek nie może również m.in. być właścicielem mieszkania lub domu, a nieruchomość w ramach dofinansowania nie może przekraczać 75 mkw. w przypadku lokalu mieszkalnego i 100 mkw. w przypadku domu.

Sam kredyt musi być udzielony na następujących warunkach: cel kredytowania to zakup mieszkania lub wkład własny, kwota kredytu nie może przekraczać 50% ceny zakupu nieruchomości i musi być on udzielony w złotówkach. Sam czas kredytowania to minimum 15 lat. Warto pamiętać, że do umowy kredytu mogą przystąpić również inne osoby.

O tym, że program Mieszkanie dla Młodych nie będzie przedłużony, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało już 12 stycznia. Zastąpić go ma program Mieszkanie Plus, przeznaczony przede wszystkim dla osób, które zarabiają zbyt dużo, aby otrzymać mieszkanie komunalne, ale zbyt mało, by ubiegać się o kredyt hipoteczny.

News will be here