18 czerwca przejdzie do historii Wisły. Spółka zmieni nazwę

Jakub Błaszczykowski pomaga Wiśle na boisku i jest jej współwłaścicielem fot. KP

Na godzinę 12 w czwartek zaplanowano walne zgromadzenie akcjonariuszy Wisły Kraków. Prawie 10 tysięcy osób zdalnie zdecyduje między innymi o zmianie nazwy spółki na Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków Spółka Akcyjna.

Niedawno zakończyła się druga emisja akcji Wisły Kraków, z której na funkcjonowanie klubu pozyskano 3 miliony 85 tysięcy 500 złotych. Razem z identyczną akcją na początku 2019 roku z tego tytułu kibice przekazali 13-krotnemu mistrzowi Polski ponad 7 milionów złotych.

18 czerwca będzie kolejnym ważnym dniem w historii Białej Gwiazdy i polskiego sportu. Dokładnie 9751 akcjonariuszy z pierwszej emisji weźmie udział w walnym zgromadzeniu.

– Osoby, które nabyły akcje w tym roku, nie mogą głosować. Potrzebny jest wpis do Krajowego Rejestru Sądowego – wyjaśnia Karolina Biedrzycka, rzeczniczka Wisły.

Czas decyzji

Wisła umożliwiła oddanie głosów dzięki aplikacji eVoting Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Każdy, kto posiada akcje, tydzień przed walnym otrzymał na maila podanego w czasie zakupu walorów instrukcje i dane potrzebne do wzięcia udziału w zgromadzeniu. Od tego czasu można głosować nad porządkiem obrad i projektami uchwał. Dzięki zdalnemu udziałowi klub nie ma problemu z zebraniem wszystkich akcjonariuszy w jednym miejscu i czasie.

– Walne zgromadzenie rozpocznie się w czwartek o godzinie 12. Posiadacze akcji Wisły Kraków otrzymają link do transmisji z jego przebiegu – tłumaczy Karolina Biedrzycka

Uprawionych do głosowania jest dokładnie 9751 osób. Na zapoznanie się z treścią 27 uchwał i wyboru jednej z trzech opcji („za”, „przeciw”, „wstrzymanie się od głosu”) potrzeba co najmniej kilkunastu minut. W naszej redakcji są akcjonariusze Wisły, więc sprawdziliśmy, jak wygląda cała procedura. Aplikacja jest przejrzysta, nie ma większych problemów z prawidłowym oddaniem głosów.

Nowa nazwa i rok obrachunkowy

Akcjonariusze zdecydują między innymi o zmianach w statucie spółki. Dzięki porozumieniu z Towarzystwem Sportowym Wisła Kraków, klub może zmienić nazwę na Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków Spółka Akcyjna. Spółka chce także mieć do wyboru dwie skrócone wersje: Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków S.A. i TS Wisła Kraków S.A.

Wisła chce zmienić także rok obrachunkowy, by kończył się 30 czerwca, czyli po sezonie rozgrywek.

„Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy, z zastrzeżeniem, że rok obrachunkowy rozpoczynający się 1 stycznia 2021 roku kończy się 30 czerwca 2022 roku. Począwszy od 1 lipca 2022 roku rok obrachunkowy rozpoczyna się 1 lipca danego roku kalendarzowego, a kończy się 30 czerwca roku następnego” – czytamy w projekcie zmian statutu.

Akcjonariusze mogą też poprzeć zaciągnięcie (jeżeli sytuacja spółki będzie tego wymagać) pożyczek od właścicieli – Jakuba Błaszczykowskiego, Tomasza Jażdżyńskiego i Jarosława Królewskiego „ w okresie od dnia 18 czerwca 2020 roku do 31 grudnia 2023 roku pod warunkiem, że łączna kwota pożyczek udzielonych Spółce przez członka Rady Nadzorczej Jarosława Królewskiego w okresie, o którym mowa wyżej, bez uwzględnienia odsetek, nie przekroczy kwoty 5 000 000,00,-zł (słownie: pięć milionów złotych 00/100)”.