AWF dwa kroki przed miastem

Obiekty AWF Kraków fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W wakacje rozpoczęły się remonty stadionu lekkoatletycznego i Hali Gier Sportowych krakowskiej AWF, które będą wykorzystywane w czasie III Igrzysk Europejskich. Tymczasem miasto ma problem, by znaleźć wykonawcę remontu stadionu Wisły i toru kajakowego.

W przyszłym roku obiekty Akademii Wychowania Fizycznego przy al. Jana Pawła II będą służyły do przeprowadzenia zawodów w pięcioboju nowoczesnym – jednej z 27 dyscyplin, które znajdą się w programie sportowym Igrzysk Europejskich. Na przygotowania do tej imprezy uczelnia otrzymała od rządu prawie 39 mln zł, które w około 90 proc. pokryją koszty remontu stadionu lekkoatletycznego i hali sportowej. Brakująca kwota pochodzi ze środków własnych AWF.

Bryła bez zmian, ale i tak bardzo dużo zmian

W lipcu rozpoczęły się prace w wysłużonej Hali Gier Zespołowych przy al. Jana Pawła II. – Ekipy pracują od rana do wieczora, by zdążyć do 15 maja. W tej chwili termin nie jest zagrożony. Różne czynniki mają wpływ na podobne inwestycje, dlatego staramy się nie marnować ani jednego dnia – mówi Paweł Potoczek, kanclerz AWF.

Bryła budynku się nie zmieni. Uczelnia nie chciała wprowadzać takich zmian, także dlatego, by uniknąć czekania na niezbędne pozwolenia m.in. od konserwatora zabytków, co miałoby wpływ na termin rozpoczęcia prac. Hala nie przejdzie jednak liftingu, a porządną przebudowę. Obecnie wewnątrz obiektu prowadzone są głównie prace rozbiórkowe. Trwają szlify projektu budowlanego.

– Planujemy wymienić wszystkie instalacje, podłogę sportową, wyremontować sanitariaty i szatnie. Zmniejszy się liczba miejsc siedzących na zmodernizowanej widowni, by spełnić wymogi przeciwpożarowe, ale ogólnie trybuny będą bardziej pojemne, ponieważ pojawią się mobilne na poziomie parteru. Dzięki windzie obiekt będzie dostosowany do osób z niepełnosprawnościami – wylicza kanclerz Potoczek.

Zmiany będą także widoczne na zewnątrz. Obiekt zyska nową elewację, okna, drzwi i dach. Powstaną nowe chodniki, parkingi i droga przeciwpożarowa.

Stadion z nową nawierzchnią

O ile prace w hali są na razie niewidoczne dla osób postronnych, nie da się nie zauważyć modernizacji stadionu lekkoatletycznego. Tu wykonawca rozpoczął prace w połowie sierpnia i tak jak w przypadku hali ma zdążyć z remontem do połowy maja.

Maszyny zerwały stary tartan i podbudowę, zniknęły też niepotrzebne skocznie. Jeszcze jesienią ma być przygotowana nowa betonowa podbudowa, na której później w zależności od warunków pogodowych, ułożona zostanie nowa nawierzchnia Mondo.

– Czeka nas także wiele innych prac. Odświeżymy trybuny i konstrukcje stalowe, a wewnątrz głównej trybuny unowocześnimy pomieszczenia przydatne do obsługi zawodów, m.in. stanowiska sędziowskie i miejsce pracy spikera zawodów – mówi Potoczek.