Bronowicką rozkopią jeszcze bardziej. Nowe objazdy dla autobusów [INFORMATOR]

Przebudowa trasy do Bronowic fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pasażerów dojeżdżających do centrum z Bronowic czekają kolejne zmiany. Zgodnie z zapowiedziami, wykonawca całkowicie zamknie dla ruchu przebudowywany fragment ulicy Bronowickiej. To oznacza, że autobusy zastępcze będą musiały zmienić trasy.

Przebudowa trasy do Bronowic trwa od 22 września. O ile ulica Królewska została wyłączona z ruchu na całej szerokości, o tyle na Bronowickiej pozostawiono jeden pas. Jeżdżą nim autobusy linii 704 kursujące w stronę centrum.

Teraz prace wejdą w kolejną fazę, która wymaga już zamknięcia ulicy Bronowickiej na całej szerokości. Ma się to stać we wtorek 13 listopada. Co istotne, prace rozpoczną się też na skrzyżowaniu ulic Bronowickiej, Głowackiego, Piastowskiej i Podchorążych.

Stare Miasto bez zmian

To wymusi zmianę i tak skomplikowanych tras linii zastępczych. Jak tłumaczy Zarząd Dróg Miasta Krakowa, zmiany te nie będą dotyczyć tras przejazdu na terenie Starego Miasta. Autobusy zastępcze z ul. Kazimierza Wielkiego będą nadal wjeżdżały w ul. Łobzowską, dalej Garbarską i pod Bagatelę. Wrócą stamtąd przez ulice Podwale, Garbarską i Karmelicką do pl. Inwalidów. Następnie przez ul. Pomorską wjadą na ul. Kazimierza Wielkiego, by pojechać w stronę Bronowic.

704 do Bronowic

Z ulicy Kazimierza Wielkiego autobusy linii 704 nie skręcą już w Podchorążych, tylko pojadą na wprost, w ulicę Smoluchowskiego i skręcą w prawo w ul. Lea. Końcówka trasy pozostanie bez zmian – z ul. Lea pojadą przez ul. Młodej Polski i Rydla do ul. Bronowickiej, a stamtąd do pętli tramwajowej na os. Widok.

704 do centrum

Inaczej niż dotychczas będzie odbywał się powrót autobusów z Bronowic. Z ul. Bronowickiej skręcą one w ul. Przybyszewskiego, a więc w ostatnią dostępną przecznicę przed rozkopanym odcinkiem. Dalej przez ul. Zarzecze dojadą do ul. Lea, by przez ul. Smoluchowskiego wrócić na wcześniejszą trasę przez ul. Kazimierza Wielkiego.

713 do Bronowic

Trasę zmieni też linia 713, która uzupełnia działanie 704. Nie będzie ona już kończyć trasy na przystanku Głowackiego, ale zostanie wydłużona do pętli Bronowice. Autobusy wyjadą z ul. Kazimierza Wielkiego w ul. Smoluchowskiego i dalej przez Lea, Młodej Polski i Rydla dojadą do pętli tramwajowej w Bronowicach, gdzie zaplanowano przystanek końcowy. Ma to ułatwić dojazd osobom mieszkającym w rejonie pętli, które z powodu zmiany trasy stracą dostęp do linii 704.

713 do centrum

Jadąc w stronę teatru Bagatela autobusy linii 713 wyjeżdżające z pętli będą musiały skręcić najpierw w kierunku Bronowic, by znaleźć się na tej samej trasie, którą pojedzie linia 704: przez ulice Przybyszewskiego i Zarzecze do ul. Lea, a stamtąd – dokładnie po trasie 704 – do Teatru Bagatela.

Wahadłowo na Kijowskiej

ZDMK zapowiada też inną zmianę, ważną tym razem przede wszystkim dla kierowców – choć powstałe w ten sposób korki odbiją się też na czasie przejazdu autobusów. Na skrzyżowaniu ulicy Królewskiej i alei Kijowskiej zostanie prawdopodobnie wprowadzony ruch jednokierunkowy.

Jest to spowodowane faktem, że skrzyżowanie musi pozostać przejezdne przez cały czas trwania inwestycji. Taki warunek został postawiony wykonawcy. By go przebudować, niezbędne jest więc zamykanie go fragmentami. Kiedy jedna połowa będzie gotowa, wykonawca skieruje tam ruch i zajmie się przebudową pozostałej części.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza Bronowice
comments powered by Disqus