Dietla i Kapelanka bez tramwajów przez całe wakacje [INFORMATOR]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rozpoczuna się właśnie drugi etap przebudowy skrzyżowania ulic Dietla, Krakowskiej i Stradomskiej. Przez ulice Dietla, Monte Cassino i Kapelanka nie pojadą tramwaje.

Ten etap prac miał być wprowadzony już w minioną sobotę. Został jednak przesunięty o tydzień, ze względu na konieczność awaryjnej naprawy torowiska na rondzie Matecznego i ul. Wadowickiej.

Jak tylko tramwaje wrócą na Wadowicką, Kalwaryjską i Limanowskiego, a więc w najbliższą sobotę, rozpoczną się dalsze prace na Dietla. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, ruch tramwajowy między ulicami Dietla i Stradomską ma wrócić po wakacjach, 1 września. Przejazd tramwajów na wprost przez skrzyżowanie będzie możliwy o miesiąc później – 1 października.

Brak przejazdu przez skrzyżowanie ul. Dietla, Krakowskiej i Stradomskiej w praktyce wyłącza z ruchu cały odcinek od skrzyżowania ulic Dietla i Starowiślnej do skrzyżowania ul. Kapelanka, Brożka i Grota-Roweckiego. A to przyniesie duże zmiany przede wszystkim dla mieszkańców Ruczaju.

Linie tramwajowe:

- nr 4, 6, 8, 10, 13, 17, 20 i 44 – w dalszym ciągu są zawieszone.

- nr 11 i 19 – zostaną przywrócone na stałe trasy.

- nr 14 i 24 – w dalszym ciągu kursują po obecnych trasach czasowo zmienionych.

- nr 16, 71, 76 i 77 – w dalszym ciągu są zawieszone na okres wakacji szkolnych.

- nr 18 – będzie kursować po kolejnej trasie czasowo zmienionej: „Czerwone Maki P+R” – ul. Grota-Roweckiego, ul. Brożka, ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna – ul. Dominikańska –... – „Krowodrza Górka”.

Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian (w okresie wakacyjnym linia kursuje w dni powszednie co 10 minut).

- nr 22 – będzie kursować po kolejnej trasie czasowo zmienionej: „Borek Fałęcki” – ul. Zakopiańska, ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Grzegórzecka – ... – „Kopiec Wandy”.

Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian (w okresie wakacyjnym linia kursuje w dni powszednie co 20 minut).

- nr 52 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: „Czerwone Maki P+R” – ul. Grota-Roweckiego, ul. Brożka, ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Westerplatte– ... – „Os. Piastów”.

Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian (w okresie wakacyjnym linia kursuje w dni powszednie co 10 minut).

- nr 70 – w dalszym ciągu będzie kursować na trasie: „Pleszów” – ul. Igołomska, ul. Ptaszyckiego, al. Jana Pawła II, ul. Mogilska, ul. Lubicz, ul. Westerplatte, ul. Franciszkańska, ul. Zwierzyniecka – Salwator.

Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.

- nr 72 – zostanie zlikwidowana.

- nr 73 – w dalszym ciągu będzie kursować w dni powszednie z częstotliwością co 10 minut w godzinach szczytu oraz co 20 minut poza godzinami szczytu. W okresie szczytowym co drugi kurs będzie realizowany na trasie wariantowej: „Nowy Bieżanów P+R” - … - al. Solidarności, ul. Ujastek Mogilski – Kopiec Wandy.

- nr 78 – zostanie przywrócona na trasę sprzed naprawy torowiska na rondzie Matecznego: „Borek Fałęcki” – ul. Zakopiańska, ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Dominikańska - … - „Mały Płaszów P+R”.

Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian (w okresie wakacyjnym linia kursuje w dni powszednie co 10 minut).

Zastępcza komunikacja autobusowa:

- nr 752 – zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa kursująca na trasie: „Łagiewniki” – ul. Brożka, ul. Kapelanka, ul. Monte Cassino, ul. Dietla – „Starowiślna”.

Linia kursować będzie z następującą częstotliwością: co 7,5 minuty w godzinach szczytu, co 12 minut poza godzinami szczytu i w soboty oraz co 15 minut w dni świąteczne. Linia będzie zatrzymywać się na następujących przystankach:

„Łagiewniki” – początkowy i końcowy na pętli oraz przelotowy w kierunku „Starowiślnej” na ul. Brożka;

„Borsucza”, „Kobierzyńska”, „Słomiana”, „Kapelanka” – na istniejących przystankach autobusowych;

„Szwedzka” – w obu kierunkach na pasie autobusowo-tramwajowym;

„Rondo Grunwaldzkie” – w kierunku „Starowiślnej” za rondem, na jezdni dla ruchu ogólnego (na przystanku dla prywatnych przewoźników przed wjazdem na most), w kierunku „Łagiewnik” na pasie autobusowo-tramwajowym;

„Stradom” – w obu kierunkach na istniejących przystankach autobusowych (w kierunku mostu Grunwaldzkiego przystanek w dalszym ciągu jest przeniesiony na jezdnię „pod prąd”);

„Starowiślna” – końcowo-początkowy w zatoce przed skrzyżowaniem z ul. Wrzesińską, przelotowy w kierunku „Łagiewnik” po zawróceniu, na jezdni dla ruchu ogólnego.

Nocne linie autobusowe i tramwajowe:

- nr 62 i 662 – będą kursować po trasach czasowo zmienionych: „Czerwone Maki P+R” – ul. Grota-Roweckiego, ul. Brożka, ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul.  Starowiślna – ... – „Plac Centralny im. R. Reagana”.

Linia nr 62 na zmienionym odcinku trasy będzie zatrzymywać się na wszystkich przystankach. Dla linii nr 662 przystanki będą funkcjonować w następujący sposób:

„Borsucza” – na istniejących przystankach autobusowych;

„Brożka” – nie będzie uruchomiony;

„Łagiewniki”, „Rzemieślnicza” – w obu kierunkach jak dla linii nr 608;

„Rondo Matecznego” – w kierunku „Placu Centralnego im. R. Reagana” na ul. Kalwaryjskiej, po zjeździe z ronda (jak dla linii nr 904), w kierunku „Czerwonych Maków P+R” na ul. Wadowickiej, po zjeździe z ronda, na feldze (jak dla linii zastępczej nr 711 w dniach 20-28 czerwca);

„Smolki”, „Korona” – na istniejących przystankach tramwajowych;

„Plac Bohaterów Getta” – w kierunku „Placu Centralnego im. R. Reagana” na pasie autobusowo-tramwajowym, w kierunku „Czerwonych Maków P+R” na jezdni dla ruchu ogólnego (jak linia  nr 904);

„Św. Wawrzyńca”, „Miodowa” – na istniejących przystankach tramwajowych;

nr 608 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: „Pod Fortem” – … – ul. Grota-Roweckiego,  ul. Kapelanka, ul. Monte Cassino, ul. Konopnickiej – … – „Czyżyny Dworzec”.

Na zmienionym odcinku trasy linia będzie zatrzymywać się na istniejących przystankach (jak linie nr 114 i 194). Przystanek „Rondo Grunwaldzkie” w kierunku „Czyżyn Dworca” będzie funkcjonował dwukrotnie: na ul. Monte Cassino (na pasie autobusowo-tramwajowym) oraz na ul. Konopnickiej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Dębniki Łagiewniki-Borek Fałęcki
comments powered by Disqus