Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Chodzi o ZUS

fot. Krzysztof Kalinowski

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przedłuża program ZUS Plus o 12 miesięcy. Spowoduje to maksymalne zmniejszenie wpływów składkowych o dwa mld złotych w ciągu trzech najbliższych lat.

– Od 1 sierpnia przedsiębiorcy, którzy korzystają z małego ZUS Plus, mogą opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne przez dodatkowe 12 miesięcy. Rozszerzenie jest jednorazowe i dotyczy przedsiębiorców, którzy korzystali lub skorzystają z tej ulgi choć raz w 2023 roku – informuje Anna Szaniawska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

Mały ZUS pozwala na opłacanie niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Jednak aby móc z niego korzystać, przychód przedsiębiorcy z poprzedniego roku nie mógł przekroczyć 120 tys. złotych. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej, na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

– Co do zasady z małego ZUS plus przedsiębiorcy spełniający pozostałe warunki mogą korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga ma zatem charakter okresowy, z obowiązkową dwuletnią przerwą. W przypadku nowych przedsiębiorców, stanowi ona zwieńczenie pięcioipółletniego okresu preferencji składających się także z ulgi na start i dwuletniego pasa startowego – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od sierpnia maksymalny okres małego ZUS Plus został wydłużony o rok dla przedsiębiorców, którzy korzystali, korzystają lub skorzystają z ulgi przynajmniej przez jeden miesiąc w 2023 roku.

– Szacujemy, że z wprowadzanego rozwiązania skorzysta w tym roku 66 tys. przedsiębiorców, a także 142 tys. osób w 2024 r. i 105 tys. osób z 2025 r. Maksymalne zmniejszenie wpływów składkowych wynikające z tej zmiany to dwa mld zł rozłożone na lata 2023–2025 – wylicza prof. Uścińska. ZUS.

Ile osób korzysta?

Z danych ZUS-u wynika, że koniec grudnia 2021 r. z ulgi korzystało około 328 tys. osób. Rok później było ich 235,7 tys., natomiast na koniec marca tego roku nieco ponad 180 tys. osób.

– Wynika to z faktu, że na przestrzeni ubiegłego roku wielu przedsiębiorców wyczerpywało swój trzyletni okres korzystania z ulgi. Były to osoby, które do ulgi weszły w 2019 r., czyli pierwszym roku jej obowiązywania. Natomiast w 2023 roku uprawnienia wyczerpują przedsiębiorcy, którzy weszli do ulgi w 2020 r. – mówi prezes ZUS.

Mężczyźni stanowili 64 proc. osób, które były zgłoszone do ulgi. Największy odsetek osób był w wieku 35–39 lat. Jedynie 19 proc. przedsiębiorców w uldze Mały ZUS plus zatrudniało inne osoby, zaś pozostałe 81 proc. to jednoosobowe działalności gospodarcze.

W 2022 r. największy odsetek korzystających z małego ZUS plus prowadziło działalność w budownictwie (21 proc.), branży motoryzacyjnej (15 proc.), działalność profesjonalną, naukową lub techniczną (13 proc.) i w usługach (11 proc.).