Dwa pomysły na skrzyżowanie na Dębnikach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zwykłe skrzyżowanie czy rondo? Ta decyzja czeka miejskich urzędników w sprawie połączenia ulic Dębowej i Bałuckiego. Projektanci przedstawili możliwe rozwiązania.

O przygotowaniach do zmian w tym miejscu informowaliśmy pod koniec lipca. Zarząd Dróg Miasta Krakowa otworzył wtedy oferty w przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej nowej wersji skrzyżowania. Choć firma Drocad z Tychów oczekiwała wyższej kwoty niż ta zaplanowana w budżecie, ostatecznie urzędnicy zdecydowali się na zwiększenie finansowania i podpisali umowę.

Zgodnie z założeniami, skrzyżowanie ma zmienić swój charakter – dziś jezdnia zajmuje tu nieproporcjonalnie dużą powierzchnię. Jednym z oczekiwań postawionych projektantom było to, by droga miała minimalne parametry zapewniające bezpieczny przejazd, a odzyskana w ten sposób przestrzeń została zagospodarowana z wykorzystaniem niskiej zieleni.

Do wyboru

Teraz na stronie Zarządu Transportu Publicznego można już zobaczyć pierwsze efekty prac projektantów. Zaproponowali dwie wersje.

W pierwszym wariancie w miejscu obecnego skrzyżowania powstałoby rondo. Ulica Bałuckiego na tym fragmencie pozostałaby jednokierunkowa, co oznacza, że samochody mogłyby z niej wjechać na rondo, natomiast w przeciwnym kierunku przewidziany jest już tylko kontraruch rowerowy. Wyspa ronda byłaby wykonana z kostki kamiennej, a zieleńce zmieściłyby się głównie po stronie ul. Bałuckiego. Projekt przewiduje też osobny wlot ronda dla fragmentu drogi dla rowerów łączącej skrzyżowanie z infrastrukturą rowerową przy ul. Monte Cassino.

Druga wersja to skrzyżowanie bardziej zbliżone do obecnego, choć w zmodyfikowanej wersji. Zgodnie z oczekiwaniami postawionymi w przetargu, ul. Bałuckiego została wyprofilowana w taki sposób, by drogi łączyły się pod kątem zbliżonym do prostego. Po obydwu stronach przewidziano zieleńce.

Te wszystkie zmiany w obydwu przypadkach wiążą się też z przebudową fragmentów chodników. Na ul. Dębowej wyznaczone ma zostać miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Teraz cały projekt przechodzi audyt rowerowy. Na ten rok zarząd dróg planował uzyskanie potrzebnych decyzji administracyjnych.

Skwer w sąsiedztwie

W ostatnim czasie teren pomiędzy ul. Monte Cassino a ul. Dębową zmienił się już częściowo dzięki projektowi budżetu obywatelskiego realizowanemu przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Pojawiły się nowe alejki, nasadzenia i mała architektura. Ostateczny efekt zostanie uzupełniony przez projekt realizowany przez jednostkę Klimat-Energia-Gospodarka Wodna.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki