Dzielnicowi uratowali bezdomnego

fot. krzysztof kalinowski/Lovekrakow.pl

Trzej dzielnicowi uratowali życie mężczyzny w kryzysie bezdomności. Policjanci znaleźli w jednym z pustostanów 59-latka w stanie hipotermii.

Niskie temperatury i mroźne noce są szczególnie niebezpieczne dla osób w kryzysie bezdomności. Z nastaniem zimy policjanci rozpoczęli kontrolowanie pustostanów, altan ogrodowych i innych tego typu zabudowań, aby sprawdzić czy nie ma w nich osób potrzebujących pomocy.

Podczas jednej z takich akcji, 9 grudnia, funkcjonariusze zauważyli w jednym z pustostanów leżącego na ziemi nagiego mężczyznę, trzęsącego się z zimna. Dzielnicowi niezwłocznie przystąpili do akcji ratunkowej, sprawdzili czynności życiowe oraz udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanemu.

Kiedy na miejsce dotarła załoga ratownictwa medycznego zbadała mężczyznę, okazało się, że mężczyzna znajdował się w stanie hipotermii – miał tylko 30 stopni Celsjusza. Karetka pogotowia ratunkowego zabrała poszkodowanego do jednego z krakowskich szpitali.

– Jednocześnie apelujemy do wszystkich, którzy np. widzą śpiące na zewnątrz lub w pustostanach, altanach itp. osoby w kryzysie bezdomności. Nie bądźmy obojętni. Zawiadamiajmy o takich sytuacjach służby ratunkowe, zadzwońmy na numer 112. Nie pozwólmy, aby przez brak naszej reakcji ktoś stracił życie lub zdrowie – informują policjanci.