Elewacja stadionu Wisły nie będzie straszyć na igrzyska. Tak ma wyglądać po modernizacji [WIZUALIZACJE]

fot. Archetus /materiały przetargowe

Dużo szkla i elementy multimedialne – tak ma się prezentować fasada stadionu Wisły po modernizacji przed Igrzyskami Europejskimi.

Zarząd Infrstruktury Sportowej w Krakowie ogłosił czwarty przetarg związany z przebudową obiektów sportowych przed III Igrzyskami Europejskimi. Tym razem miejska jednostka szuka firmy, która zaprojektuje i przeprowadzi remont elewacji stadionu im. Henryka Reymana. Oferty można składać do 1 sierpnia. Wykonawca będzie miał na realizację zadania siedem miesięcy od dnia podpisania umowy.

Brzydka elewacja po rozbudowie

Stadion przy ulicy Reymonta, po zakończonej ponad 10 lat temu rozbudowie, ma brzydką, niedokończoną elewację. Miks betonu, stali i instalacji technicznych składa się na mało estetyczny widok. Dzięki dofinansowaniu z ministerstwa sportu stadion zostanie zmodernizowany i zmieni się również elewacja, czyli element, który turysta i kibic widzi jako pierwszy. Całkowity koszt prac oszacowano na 90 mln zł.

Całoszklana fasada i ekran LED

W pierwszej kolejności zmieni się elewacja.W dokumentacji przetargowej czytamy, że planowana jest jej kompleksowa przebudowa, polegająca na wymianie całości i wprowadzeniu elementów świetlnych – opraw linowych, telebimów, siatek elewacyjnych LED oraz oświetlenia otoczenia i dachu wraz z nagłośnieniem.

– Główna część elewacji od poziomu posadzki na pierwszym piętrze trybuny wschodniej i zachodniej zostanie wykonana jako całoszklana fasada łącznie z obłożeniem słupów żelbetowych panelami szklanymi tworząc jednolitą płaszczyznę szklaną. Na trybunie południowej i północnej płaszczyzna ta będzie kontynuowana w formie obudowy zawieszonych na elewacji central wentylacyjnych z tą różnicą, że szkło zostanie zastąpione panelami perforowanymi ze stali do których zostanie przymocowany ekran LED. Głównym elementem scalającym cały obiekt będą białe obudowy liniowe wysunięte znacząco od płaszczyzny elewacji, których formę zaczerpnięto z istniejących żelbetowych balkonów – czytamy w dokumentacji.

Igrzyska Europejskie w Krakowie i Małopolsce planowane są od 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku. Na stadionie Wisły odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia imprezy oraz turniej w rugby 7.