Gmach PKO. Konserwator odpowiada deweloperowi

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Właściciel gmachu PKO przy ul. Wielopole ma zgodę na prowadzenie prac m.in. w zakresie konserwacji elewacji – twierdzi Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. I sugeruje, że pośpiech przy ostatecznych decyzjach dla tego typu obiektów jest niewskazany.

28 czerwca opisaliśmy zarzuty jakie pod adresem małopolskiego konserwator zabytków wysunął właściciel gmachu PKO spółka J.W. Construction.

Sebastian Stanik, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, odpowiada, że 18 października zeszłego roku Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na prowadzenie w dawnym gmachu PKO przy ul. Wielopole w Krakowie prac konserwatorskich. Inwestor mógł rozpocząć prace przy elewacji oraz wszystkich zabytkowych elementach wystroju i wyposażenie budynku. Termin ważności pozwolenia został wyznaczony na koniec 2025 roku.

Sebastian Stanik:

Nie ma zatem przeszkód, aby właściciel realizował prace objęte pozwoleniem

Do tego na początku 2023 roku zostało wydane pozwolenie na przeprowadzenie badań konserwatorskich we wnętrzu gmachu – w części bankowej i mieszkalnej.

Wizja konserwatora

W byłym gmachu ma działać pięciogwiazdkowy hotel z restauracją czy otwartą dla inicjatyw kulturalnych przestrzenią. Plany wymagają przebudowy obiektu. Przedstawiciel urzędu ochrony zabytków twierdzi, że 21 grudnia 2021 roku inwestor został wezwany do uzupełnienia projektu. Chodziło o plany instalacji i program prac konserwatorskich, który miał uwzględnić wyniki sondażowych badań konserwatorskich.

– Stwierdzono również, że konieczne jest opracowanie dokumentacji dotyczącej zachowanej oryginalnej stolarki okiennej i drzwiowej, którą należy poddać pracom konserwatorskim, a także stolarki współczesnej, wnioskowanej do wymiany. W piśmie tym MWKZ wezwał również do korekty rozwiązań projektowych, niekorzystnych dla zabytkowego obiektu z punktu widzenia konserwatorskiego – stwierdza Stanik.

Jak twierdzi przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, na obecnym etapie po złożeniu przez J.W Constrution poprawionej dokumentacji uzupełniającej, „trwa badanie materiału dowodowego pod kątem jego zgodności z pismem Małopolskiego Wojewódzkiego KZ z dnia 21 grudnia 2022 r., a także sporządzoną w przedmiotowej sprawie opinią Narodowego Instytutu Dziedzictwa Narodowego oraz wydawanych dla zabytku zaleceń konserwatorskich”.

Sebastian Stanik przypomniał również, jak ważny z punktu widzenia historycznego oraz urbanistycznego jest gmach.

– A zatem wniosek w sprawie przebudowy tak wartościowego obiektu stanowi sprawę szczególnie skomplikowaną, wymagającą wszechstronnej analizy, bowiem zgoda na zmianę sposobu korzystania z zabytku, która wiąże się z jego przebudową, musi być poprzedzona kompleksowymi badaniami, ponieważ wszelkie dopuszczone w zabytku przemiany będą nieodwracalne – zastrzega.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
News will be here