Imponująca modernizacja budynku UJ przy Reymonta [ZDJĘCIA]

fot. A. Koprowski/BP UJ

Zakończyła się gruntowna przebudowa budynku dydaktycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Reymonta. Do 2015 roku funkcjonował w nim Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Pod koniec tego roku zacznie służyć pracownikom i studentom Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych.

Wydział, któremu służyć będzie zmodernizowany obiekt, został utworzony w 2000 roku i do dziś nie posiada swojej siedziby, lecz jest rozproszony w 10 różnych lokalizacjach. Największa z 7 jednostek wydziału (Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych) funkcjonuje aż pod 4 adresami. – Skupienie pracowników i studentów w jednym budynku wpłynie bezpośrednio na poprawę warunków pracy i jakości kształcenia, a także pozwoli na rezygnację z komercyjnego wynajmu pomieszczeń i związanych z tym opłat – informuje Adam Koprowski, rzecznik UJ.

– Olbrzymi plus tej przeprowadzki jest taki, że po 20 latach funkcjonowania wydziału niemal wszyscy będziemy pod jednym dachem. Wyjątek stanowi jedynie Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, który już ponad rok temu przeniósł się na pobliskie Oleandry – wyjaśnia senior budowy Andrzej Porębski, profesor UJ.

– Budynek przy Reymonta wygląda teraz imponująco, mimo że byliśmy technicznie ograniczeni jego strukturą. Trzeba pamiętać, że nie był budowany dla nas, lecz modernizowany. Powstał w latach 60. poprzedniego stulecia z okazji 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej pracowali w nim fizycy, którzy mieli zupełnie inne potrzeby. Obecnie dostosowano go do specyfiki nauk humanistycznych i społecznych – dodaje profesor.

Modernizacja

8-kondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ponad 11 tys. mkw. przeszedł całkowitą metamorfozę. Wyposażono go w system zarządzania BMS – ważny element inteligentnego budownictwa, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w nim i jego otoczeniu.

Prace budowlane objęły m.in. zmianę układu pomieszczeń, wyznaczenie nowych ciągów komunikacyjnych, w tym przebudowę części biegów klatek schodowych oraz pełną wymianę instalacji wewnętrznych. Ponadto wykonano roboty termomodernizacyjne, obejmujące m.in. ocieplenie całego budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Na południowej elewacji zainstalowano panele fotowoltaiczne, które pełnią jednocześnie funkcję zacieniającą.

Wydział po planowanej na grudzień przeprowadzce zyska nowoczesną przestrzeń dydaktyczną. Na 8 kondygnacjach znajdują się 4 duże aule, ponad 60 sal wykładowych i seminaryjnych, strefa studencka oraz pokoje dla pracowników. W budynku mieścić się też będzie scalona z 11 jednostek wydziałowa biblioteka.

Przebudowa nowej siedziby Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ rozpoczęła się pod koniec 2017 roku. Generalnym wykonawcą prac był Hochtief Polska. Wartość kontraktu wynosiła ponad 84 mln złotych. Remont sfinansowano z pieniędzy budżetowych, dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wkładu własnego uczelni i WSMiP UJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza