Muzyka dawna wypełni Kraków. Znamy program festiwalu Misteria Paschalia

Jeden z koncertów odbędzie się w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka” fot. Adam Frączek/LoveKraków.pl

Osiem dni, dziesięć różnych miejsc i kilkadziesiąt wydarzeń. W okresie Wielkiego Tygodnia Kraków tradycyjnie rozbrzmiewać będzie muzyką dawną w wykonaniu artystów z całego świata.

Tegoroczna odsłona Misteriów Paschaliów, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie, odbędzie się w dniach 25 marca – 1 kwietnia. Po raz 21. w Krakowie zabrzmią najciekawsze dzieła pochodzące z okresu od średniowiecza aż po XVIII wiek.

Kierownictwo artystyczne nad festiwalem objął w tym roku Vincent Dumestre, założyciel i dyrygent francuskiego zespołu Le Poème Harmonique, specjalizującego się w wykonywaniu muzyki dawnej. Publiczność będzie mogła uczestniczyć nie tylko w koncertach, ale także spotkaniach i warsztatach.

Podróż przez epoki

Program koncentruje się na połączeniu dziedzictwa muzycznego i architektonicznego, a wydarzenia festiwalowe zostały podzielone na dwa nurty: IN oraz OFF. W pierwszym z nich znalazły się cykle „Dormitio” oraz „Grands Concerts”.

Justin Taylor, Pierre Hantaï oraz Carole Cerasi to klawesyniści, których publiczność będzie mogła usłyszeć w ramach „Dormitio”. Wszystkie koncerty odbędą się w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Wesołej, a artyści zaprezentują dzieła Johanna Sebastiana Bacha w połączeniu z kompozycjami innych mistrzów dawnych wieków.

Z kolei w cyklu „Grands Concerts” słuchacze zostaną zaproszeni do odkrywania muzyki zachodniej, która wypełni wnętrza różnych miejsc. W Starej Synagodze na Kazimierzu odbędzie się koncert muzyki sefardyjskiej. W kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka” obok dzieł Bacha i jemu współczesnych zabrzmi utwór skomponowany przez sztuczną inteligencję.

Natomiast w bazylice Mariackiej zespół Le Poème Harmonique zaprezentuje „Nieszpory ku czci Najświętszej Maryi Panny” Claudia Monteverdiego złożone głównie z kompozycji pochodzących z jego ostatniego zbioru „Selva morale e spirituale”, który został opublikowany na kilka lat przed śmiercią artysty w 1643 roku. Muzyka dawna zabrzmi także w katedrze na Wawelu oraz Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Koncerty w muzeach i spotkania

Część OFF-owa festiwalu będzie różnić się od tradycyjnego nurtu IN. Za sprawą cyklu „Uchem malarza” muzyka zagości w krakowskich muzeach. W Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu publiczność będzie mogła usłyszeć niepublikowane dotąd dzieło „La Morte vinta” Zianiego, odkryte na nowo przez Les Traversées Baroques pod dyrekcją Etienne’a Meyera.

Z kolei w Muzeum Czartoryskich, w otoczeniu dwóch arcydzieł pędzla Leonarda da Vinci i Rembrandta, zabrzmią utwory, których malarze mogli słuchać tworząc swoje dzieła. W programie m.in. frottole Bartolomea Tromboncina w wykonaniu Sary Aguedy na harfie.

Podwoje dla uczestników festiwalu otworzy Pałac Potockich przy Rynku Głównym, gdzie w ramach cyklu „Keyboard Days!” będzie można usłyszeć najwspanialsze dawne instrumenty klawiszowe. Wśród nich m.in. klawesyny hiszpańskie, klawikordy, wirginał Mother & Child, klawicyterium, pianoforte czy klawesyn-lutnia.

Misteria Paschalia to nie tylko koncerty, ale także spotkania. Aby poznać bliżej sylwetki kompozytorów, ich repertuar oraz czasy i okoliczności powstania utworów, wydarzenia cyklu „Grands Concerts” zostaną poprzedzone spotkaniami „Listening Keys”.

Z programem tegorocznej odsłony festiwalu Misteria Paschalia można zapoznać się TUTAJ. Bilety na wydarzenia będą dostępne w sprzedaży od 26 stycznia.