Na zabezpieczeniu rusztowania powstał rysunek. To część większego projektu

Pierwszą realizacją Galerii Rozproszonej jest rysunek, który powstał na tymczasowym zabezpieczeniu budowlanym fasady narożnej kamienicy, położonej przy zbiegu ulic Kalwaryjskiej i Warneńczyka.

Inwestycję w tym miejscu realizuje firma Fracthon. – Artyści włączyli do projektu motywy dekoracyjne z różnych krakowskich kamienic, tworząc unikalne dzieło, którego stonowana estetyka wpisuje się w ciąg architektoniczny ulicy Kalwaryjskiej – czytamy w komunikacie krakowskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Współpraca biznesu z artystami

To właśnie członkowie tej organizacji, we współpracy z krakowską Akademią Sztuk Pięknych oraz Fundacją Tytano rozpoczęli projekt Galerii Rozproszonej.

Jak słyszymy, jest to szansa dla artystów, studentów i akademików ASP na promowanie współczesnej sztuki w przestrzeniach nieoczywistych. – Dzięki partnerskiej współpracy trzech instytucji tworzymy warunki do bezpośredniej prezentacji twórców, uprawiających tak różne techniki, jak malarstwo – w tym malarstwo wielkoformatowe – grafikę, rzeźbę, działania multimedialne i design – podkreślają przedstawiciele PZFD.

Prace będą prezentowane w różnych rejonach miasta

Galeria pojawiająca się w różnych lokalizacjach miejskich. Dzieła mogą pojawić się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc pracy, tras komunikacyjnych, skwerów czy centrów handlowych.

– Galeria Rozproszona nie posiada stałego miejsca, co oznacza, że wystawy odbywają się w zmiennych i tymczasowych lokalizacjach, umożliwiając artystom prezentację swoich prac w różnych rejonach Krakowa – tłumaczą. Dodają, że prace artystów i studentów pojawią się w przestrzeniach udostępnianych przez deweloperów, tak, aby jak najwięcej osób mogło obcować ze sztuką.

– Mogą to być witryny lokali usługowych, części wspólne budynków mieszkalnych, otwarte tereny na osiedlach, kluby osiedlowe, ale także ogrodzenia i całe elewacje w trakcie realizacji nowych inwestycji – wyliczają.

Pierwsza realizacja przy ul. Kalwaryjskiej

Pierwszą realizacją „Galerii Rozproszonej” jest rysunek, który powstał na tymczasowym zabezpieczeniu budowlanym fasady narożnej kamienicy, położonej przy zbiegu ulic Kalwaryjskiej 24 i Władysława Warneńczyka 7. Inwestycję realizuje tam firma Fracthon.

– Ta inicjatywa artystyczna miała na celu uatrakcyjnienie konkretnej przestrzeni miejskiej i podkreślenie jej historycznego kontekstu. Artyści włączyli do projektu motywy dekoracyjne z różnych krakowskich kamienic, tworząc unikalne dzieło, którego stonowana estetyka wpisuje się w ciąg architektoniczny ulicy Kalwaryjskiej – zaznaczają przedstawiciele inwestora.