Pawilon za miliony w krakowskim zoo. Będą w nim mieszkać szympansy i makaki

Krakowskie zoo fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Umowa podpisana, nadszedł czas na realizację prac. Niebawem rozpocznie się budowa nowego pawilonu dla szympansów i makaków japońskich w krakowskim ogrodzie zoologicznym.

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie podpisał umowę na budowę pawilonu dla szympansów i makaków japońskich z wybiegami zewnętrznymi.

Wykonawcą zadania jest wyłonione w przetargu konsorcjum firm MURKRAK i Zygmunt Murdza Zakład Remontowo-Budowlany MURDZA. Na realizację całego zadania wybrany w przetargu wykonawca będzie miał dwa lata od momentu podpisania umowy. Wartość kontraktu to blisko 15 mln zł.

Inwestycja krok po kroku

Zadaniem konsorcjum wykonawczego będzie realizacja kilku elementów. Najpierw musi zostać wyburzony istniejący parterowy pawilon z wybiegami zewnętrznymi dla dużych kotów. Przy okazji ma zostać zdemontowana i zabezpieczona mozaika i dekoracja ceramiczna.

Kolejny krok to przebudowa i modernizacja instalacji. W kolejnym etapie powstanie pawilon z przeznaczeniem dla szympansów i makaków japońskich o dwóch kondygnacjach nadziemnych wraz z instalacjami wewnętrznymi oraz z wybiegami zewnętrznymi. Wybiegi mają być zabezpieczone stalową siatką.

W ramach zadania przewiduje się też przebudowę i adaptację istniejącego układu komunikacji pieszej, zagospodarowanie terenu oraz zieleńców wraz z wymaganą niwelacją terenu, budowę muru oporowego, a także fragmentu ogrodzenia, na którym zamontowana zostanie unikatowa mozaika.

–  Nową infrastrukturę w krakowskim zoo zaprojektowano w taki sposób, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im doskonałych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt  „zielona fosą” i barierką, które dodatkowo wpłyną na poprawę bezpieczeństwa osób odwiedzających – informuje miasto.

Zwierzęta pod lupą

Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Z kolei zimą będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.

Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwierzających.

Przestrzenie wewnętrznie i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zaś, by zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec