Są pieniądze dla OSP. Kraków też skorzysta

Zdjęcie przykładowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Małopolskie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymają wsparcie finansowe na zakup nowych wozów. Pieniądze trafią również do Krakowa.

W naszym mieście działa 11 jednostek OSP. Druhowie są w gotowości do podjęcia działań w przypadku katastrof, pożarów, powodzi czy wypadków w miejscach odległych od zawodowych Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych.

OSP ma w swoich szeregach ma około 800 strażaków, z czego ponad 300 jest przeszkolonych i może brać bezpośredni udział w akacjach ratowniczo-gaśniczych. Od lat głównym problemem OSP są przestarzałe wozy bojowe, które są jednak sukcesywnie wymieniane.

Spory w tym udział miasta. Na zakupy inwestycyjne w 2018 roku miast przeznaczyło ponad 670 tys. złotych. – W ramach tych środków dofinansowano zakup średniego samochodu pożarniczego dla OSP Kostrze (350 tys. zł ) oraz lekkiego wozu bojowego dla OSP Wyciąże (97 tys. zł). Zakupiono też lekki samochód pożarniczy dla OSP Bieżanów w kwocie (103 tys. zł) czy łódź ratowniczą dla OSP Tyniec za blisko 60 tys. złotych – wylicza Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu. Na ogólnie funkcjonownaie krakowskich OSP z budżetu miasta poszło ponad 3 mln złotych.

W tym roku gmina przeznaczy jeszcze więcej, bo ponad 4 mln zł.

– Na bieżące funkcjonowanie OSP w 2019 roku zaplanowano wydatki na poziomie ponad  484 tys. zł.  Dodatkowo gmina przeznaczy 950 tys. zł na zakup dwóch średnich wozów bojowych dla OSP Tyniec oraz OSP Wróżenice – mówi Nowak. Bonus w wysokości ponad 366 tys. zł trafi również do OSP w ramach budżetu obywatelskiego. Warto też dodać że w tym roku zbudowana ma zostać remiza w Kościelnikach.  Inwestycja będzie kosztwała 2,3 mln złotych.

Eksponat

Nowy wóz bojowy trafi więc do druhów z Tyńca, którzy od wielu lat o niego prosili. Zastąpi on wysłużonego, 48-letniego Mercedesa. Jak mówił w 2017 roku Marek Sobieraj, prezes OSP Tyniec, ten wóz zrobiłby furorę, ale w muzeum pożarnictwa.

W poniedziałek minister Joachim Brudziński ostatecznie zaakceptował listę 37 jednostek, które dostaną pieniądze na samochody w wysokości 28 mln zł. OSP Tyniec otrzyma wsparcie w wysokości 500 tys. złotych. 

Nowe wozy otrzymają jednostki m.in. z Oświęcimia, Staniątek, Trzyciąża czy Nowego Sącza (Biegonice).

 

comments powered by Disqus