Sacrum Profanum. Nowy cykl połączy muzykę klasyczną z rozrywkową

Zdjęcie poglądowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

25 sierpnia w Teatrze KTO odbędzie się pierwszy koncert z cyklu „Interakcje”, wzbogacającego 20. edycję festiwalu Sacrum Profanum. Na scenie zabrzmią brawurowe kompozycje, łączące muzykę poważną z rozrywkową.

Od sierpnia do grudnia w różnych instytucjach kultury odbędą się wyjątkowe koncerty, którym towarzyszyć będą swobodne dyskusje. Wszystko za sprawą nowego cyklu Sacrum Profanum „Interakcje”, stanowiącego efekt współpracy KBF i krakowskiego środowiska artystycznego. Szczególną rolę odgrywa tu Spółdzielnia Muzyczna – młody zespół muzyki współczesnej, uhonorowany nagrodą Fundacji Ernsta von Siemensa.

Przekraczamy granice

Podczas koncertów zabrzmią brawurowe kompozycje, które udowodnią, iż podział na muzykę poważną i rozrywkową jest tylko umowny.

– W dyskusjach o muzyce zbyt często podkreśla się podziały – mówi Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum. – Muzyka klasyczna, rozrywkowa, eksperymentalna, pop, ambient, blues… Czy da się jeszcze bez wahania zdefiniować każdy z tych nurtów? A może te kategorie nie są nam już pomocne? – dodaje.

25 sierpnia w Teatrze KTO zaprezentuje się Spółdzielnia Muzyczna. Koncert zostanie poprzedzony panelem dyskusyjnym, w którym wezmą udział: Magdalena Doksa-Tverberg – KBF, Krzysztof Marciniak – Glissando i Paweł Szczepanik – Radio Kraków.

Jakie kompozycje usłyszy publiczność tego wieczoru? Elementy klasyki spotkają się z alternatywą, swobodną improwizacją, noise’em, a nawet popem i funkiem. To będzie muzyczna mieszanka wybuchowa pod nazwą „Przekraczamy granice”. Start o godz. 19:30.

Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Przypominamy, iż tegoroczny festiwal Sacrum Profanum odbędzie się w dniach 2–11 września pod hasłem „Gatunki zagrożone wyginięciem”. W programie niecodzienne wydarzenia, takie jak eko-opera czy koncert na dwanaście gitar elektrycznych.

comments powered by Disqus