Śmigłowiec LPR już nie będzie startował z Balic. Dziś przeprowadzka [AKTUALIZACJA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przez ponad osiem lat mieszkańcy zachodniego Krakowa często mieli okazję oglądać śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lecący z lub wracający do bazy na terenie Kraków Airport. Od dziś częściej będzie go można zobaczyć po wschodniej stronie miasta, ponieważ przeprowadzka do Kokotowa staje się faktem.

To już trzecia lokalizacja krakowskiego śmigłowca. Baza na terenie Kraków Airport została otwarta na początku 2014 roku i w założeniu miała być docelowym miejscem stacjonowania maszyny. To się jednak zmieniło.

– Dotychczasowa lokalizacja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w sąsiedztwie portu lotniczego w Balicach blokuje rozwój lotniska, zarówno części cywilnej, jak i wojskowej. Dodatkowe nowe wymagania i obostrzenia NATO dla części wojskowej uniemożliwiają funkcjonowanie bazy w tym miejscu – mówił w grudniu 2019 roku Piotr Ćwik, ówczesny wojewoda małopolski.

Duże przedsięwzięcie

Pod budowę nowej bazy wskazano prawie dwuhektarowy teren w Kokotowie – niedaleko przystanku kolejowego Kokotów, węzła Kraków Bieżanów i kompleksu centrów logistycznych. Skarb Państwa wymienił grunty z gminą Wieliczka.

Początkowo zapowiadano, że nowa baza będzie gotowa za półtora roku, a więc jeszcze w 2021 roku. Terminy otwarcia ostatecznie się przesunęły. Do funkcjonowania nowej siedziby potrzebna była też budowa i rozbudowa sąsiadującej infrastruktury drogowej – powstał m.in. nowy most na Serafie, który pozwala na przejazd cysterny z paliwem lotniczym.

Dziś historia stacjonowania śmigłowca ratowniczego na lotnisku w Balicach oficjalnie się kończy. – Zakładamy, że wieczorem dyżur rozpocznie się już w Kokotowie, obecnie załoga jest jeszcze w trakcie przenosin – mówi nam Justyna Sochacka, rzeczniczka prasowa LPR. – Sam śmigłowiec jest już od rana w Kokotowie, natomiast trwają jeszcze prace, głównie pracowników naszego pionu informatycznego, którzy muszą przenieść łączność w nowe miejsce, by załoga mogła tu funkcjonować – tłumaczy.

Ciągle potrzebny

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzi działalność w 21 bazach stałych rozmieszczonych w całym kraju. Krakowski „Ratownik6” w minionym tygodniu miał łącznie 14 wylotów, w tym dziewięć do wypadków, dwa do zachorowań i trzy w ramach transportów międzyszpitalnych. W piątek transportował serce przeznaczone do przeszczepu. Tylko w ostatnim roku zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w województwie małopolskim podjął blisko 800 interwencji, co daje ponad dwie akcje ratunkowe śmigłowca każdego dnia.

AKTUALIZACJA: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało na Facebooku, że punktualnie o godzinie 20 "Ratownik6" rozpoczął dyżur w nowej bazie.