Szukają nowego dyrektora dla Opery Krakowskiej. Województwo ogłosi konkurs

Opera Krakowska fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

16 lutego województwo ogłosi konkurs na nowego dyrektora Opery Krakowskiej.

Kadencja dotychczasowego dyrektora Opery Krakowskiej, Bogusława Nowaka, zakończy się 31 sierpnia 2022 roku. 

W związku z upływem kadencji obecnego dyrektora, Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o zamiarze wyłonienia kandydata na stanowisko w drodze konkursu.

– Termin rozpoczęcia postępowania konkursowego to 16 lutego 2022 roku, a przewidywane zakończenie – 25 lipca 2022 roku. Wymagania na to stanowisko zostaną określone w ogłoszeniu o konkursie – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Dawid Gleń, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Opera w gmachu i w plenerze

Bogusław Nowak na dyrektora Opery Krakowskiej został wybrany po raz pierwszy w 2001 roku. W 2004 roku został dyrektorem krakowskiego oddziału TVP.

We wrześniu 2007 roku ponownie wygrał konkurs na dyrektora instytucji i został powołany przez Zarząd Województwa Małopolskiego na stanowisko dyrektora naczelnego Opery Krakowskiej.

Nowak współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Kieślowskim, Zygmuntem Hübnerem, Feliksem Falkiem. Nowak realizował programy i telewizyjne filmy dokumentalne, m.in. o Andrzeju Wajdzie, Jerzym Jarockim, Krystianie Lupie, Ewie Lassek oraz Lidii i Jerzym Skarżyńskich.

Jest współorganizatorem i animatorem projektów artystycznych i kulturalnych, m.in. Festiwalu Mrożka (1990), Europejskiego Miesiąca Kultury (1992), plenerowych spektakli i koncertów, m.in. „Straszny dwór” w Niepołomicach (2002), „Halki na Skałkach Twardowskiego w Krakowie (2004), cyklu koncertów w Kopalni Soli w Wieliczce.

Jak czytamy na stronie Opery Krakowskiej, kadencję obecnego dyrektora wyznaczały m.in. ukończenie budowy i otwarcie nowego gmachu Opery przy ul. Lubicz w 2008 roku, rozwój programu Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej o stałe pozycje – koncert „Arie oper świata” i międzynarodową galę baletową „Grand pas…!”.

Nowak to również twórca plenerowych inscenizacji operowych – ostatnio „Napoju miłosnego” G. Donizettiego na Zamku w Łańcucie (2015) i na rynku w Lanckoronie (2017).