Tłumy na otwarciu wystawy "Dawny Hotel Cracovia"

Wystawa "Dawny Hotel Cracovia" fot. Marcin Kmieć

Magia Hotelu „Cracovia” przyciągnęła w dniu otwarcia wystawy poświęconej jego historii setki osób. Podczas wernisażu można było spotkać byłych pracowników hotelu, artystów i architektów zafascynowanych budynkiem.

– Cieszy nas to duże zainteresowanie.  Wszyscy podkreślali wysoki poziom prac, które można podziwiać na wystawie – przyznaje Dina De Białynia Woycikiewicz, właścicielka Forum Designu.

Podczas wernisażu można było spotkać byłych pracowników, gości hotelu, projektantów mody oraz artystów. – Byliśmy zaszczyceni wizytą Jadwigi Husarskiej, której rodzice są twórcami słynnej mozaiki „Miasta” – przyznaje Anna Kokoszka-Romer, z Forum Designu.  Najbardziej popularna mozaika w hotelu zdobiła biuro podróży „Orbis”. Na co dzień pomieszczenie jest niedostępne dla gości, otworzono je jedynie na czas wystawy.

Na wernisażu wręczono nagrodę dla laureatki konkursu, na najlepszą fotografię budynków Hotelu „Cracovia” i Kina Kijów. Główną nagrodę otrzymała Laura Wasilewska. Wyróżnienia otrzymali także Rafał Starowicz, Zbigniew Tomasz Adamek i Borys Dubiański.

– Najbardziej cieszy mnie zróżnicowanie prac. Pokazuje to charakter miejsca i to, że każdy ma „swoją” Cracovię. Na fotografiach widać wspaniałą grę świateł, pan Starowicz uchwycił bressonowski moment spotkania dwóch epok, a pan Zbigniew swoją fotografią z 1981 roku przypomniał jak wielu wydarzeń hotel Cracovia był świadkiem – argumentuje jurorka konkursu, Dina De Białynia Woycikiewicz z Forum Designu.

Poza pracami laureatów podczas wystawy można obejrzeć też zarejestrowane na nagraniu wspomnienia osób związanych z hotelem „Cracovia”. Wśród nich Leszek Mazan wspomina wycieczki do Cracovii na zimne piwo, po ćwiczeniach wojskowych, a cukiernik Stefan Przebindowski zdradza sekrety legendarnej kuchni hotelu.

– To niesamowite uczucie kiedy przychodzą do nas matki z córkami i opowiadają jak właśnie w tym miejscu oświadczył się ich mąż, albo wskazują na fotografiach miejsca gdzie stał ich ulubiony stolik – przyznaje Anna Kokoszka-Romer z Forum Designu.

Wystawę w hotelu „Cracovia” w sali z mozaiką można odwiedzać do niedzieli (w godzinach od 11 do 17. Od poniedziałku wystawa zostanie przeniesiona do Kina Kijów.

comments powered by Disqus