Otwarcie „Dawnego Hotelu Cracovia”

Dawny hotel Cracovia fot. Muzeum Krakowa
W piątek dawny hotel Cracovia przypomni o latach swojej świetności. Wszystko za sprawą wystawy „Dawny Hotel Cracovia”, organizowanej przez Forum Designu.

Politycy, gwiazdy srebrnego ekranu i miejscowi cinkciarze znowu spotkają się w „Cracovii”. Podczas wystawy zobaczymy fotografie, film i nagrania przedstawiające budynek w różnych latach jego działalności. Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek, o godzinie 19.30.

– Udało się nam zebrać pokaźną kolekcję zdjęć pokazujący budynek od momentu budowy, poprzez jego szaloną popularność, upadek który nastąpił po zamknięciu i ponowne odrodzenie, które właśnie obserwujemy– wymienia Anna Kokoszka-Romer organizatorka wystawy z Forum Designu.

Wspomnień czar

Co więcej, odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć nagrania ze wspomnieniami osób związanych z dawnym hotelem.

– Udało się nam zarejestrować między innymi wspomnienia architekta budynku prof. Witolda Cęckiewicza, który w czasie budowy toczył boje o trudno dostępne materiały, a cukiernik Stefan Przebindowski opowiedział nam o kolejkach jakie ustawiały się pod hotelem po jego legendarne kremówki – zdradza Kokoszka-Romer.

W sobotę, 7 września, w kawiarni Forum Designu odbędzie się natomiast pokaz filmu „Jowita”, zrealizowany przez Janusza Morgensterna w hotelu Cracovia.

Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Narodowe w Krakowie, które od końca 2016 roku jest właścicielem budynku

– Budynek, jego modernistyczna architektura i niezwykłe wnętrza mają ogromny potencjał, który będziemy wykorzystywać w przyszłości. Jesteśmy otwarci na organizację w tym miejscu kolejnych wydarzeń i projektów – mówi Andrzej Betlej, dyrektor MNK.

Wystawa potrwa do niedzieli – 8 września. Potem zostanie przeniesiona do Kina Kijów.

Program wydarzenia:

Wernisaż: 06.09.2019 o 19:30

Wystawa główna: 07-08.09.2019 od 11:00 do 17:00

Miejsce: Hotel „Cracovia”, al. Focha 1

Pokaz filmu: 07.09. 2019 o 19:30

Miejsce: Kawiarnia Forum Designu, al. Focha 1

Wystawa przedłużona: 10-15.09.2019

Miejsce: Kino Kijów, aleja Zygmunta Krasińskiego 34

comments powered by Disqus