Urzędnicy szukają nowego operatora komunikacji miejskiej. Autobusy mają być granatowe

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Minimum 151 autobusami będzie musiał dysponować nowy operator komunikacji miejskiej. Zarząd Transportu Publicznego ogłosił przetarg na obsługę blisko 10 mln wozokilometrów.

W lipcu 2024 roku kończy się wieloletnia umowa miasta z firmą Mobilis. W ramach kontraktu prywatny przewoźnik wykonywał rocznie ok. 4,5 miliona wozokilometrów. Do 4 maja urzędnicy ZTP czekają na oferty od firm, które chciałyby przez 10 lat świadczyć usługi na rzecz komunikacji miejskiej w Krakowie. Nowy operator rocznie ma wykonywać prawie 10 mln wozokilometrów.

Firma, która otrzyma zlecenie będzie musiała posiadać minimum 151 pojazdów, w tym 86 autobusów przegubowych oraz 43 standardowe. Osiem spośród 27 linii autobusowych mają być obsługiwane pojazdami nisko- lub zeroemisyjnymi (linie nr 103, 113, 129, 142/422, 184, 192, 511 i powstająca linia na Żabiniec).

Nieco zmieni się wygląd autobusów. Pojazdy w całości muszą być pomalowane na granatowy kolor. Nad linią okien ma znajdować się biały napis „Komunikacja Miejska w Krakowie” oraz logo. Wyświetlacz zewnętrzny wraz z numerem linii i nazwą pętli ma znaleźć się nie tylko z przodu pojazdu, ale również po lewej stronie.

Umowa z firmą będzie obowiązywać przez 10 lat od 1 sierpnia przyszłego roku.

WYKAZ LINII AUTOBUSOWYCH [pdf]