Wieczór wyborczy LoveKraków.pl [RELACJA NA ŻYWO]

LoveKraków.pl zaprasza na wieczór wyborczy! Będziemy tu na bieżąco informować o wydarzeniach w sztabach wyborczych. Zdjęcia, video, wykresy, komentarze ekspertów. To wszystko znajdziecie dziś na naszej stronie!

ZDJĘCIA: Sztab PiS w Krakowie [Galeria zdjęć]

ZDJĘCIA: Sztab PO w Krakowie [Galeria zdjęć]22:31

LoveKraków.pl: Śpiewała Pani przed chwilą „jesteśmy wolni, możemy iść”. Jakie są teraz plany Platformy Obywatelskiej?

Róża Thun, Platforma Obywatelska: Na pewno będziemy pilnie obserwować to, co dzieje się w nowym rządzie. Trzeba wszelkimi siłami walczyć o to, żeby dorobek tych ośmiu dobrych lat nie został zmarnowany. Zmarnować ciężką pracę jest bardzo łatwo.

Jak ocenia Pani kampanię PO w Małopolsce?

Nie wiem, czy miałam wystarczająco dużo czasu, żeby obserwować kampanię w Małopolsce, bo sama tak byłam zaangażowana w kampanię Rafała Trzaskowskiego. Wydaje mi się, że każdy robił, co mógł. Na pewno Rafał Trzaskowski i cały nasz sztab wokół niego skupiony wykonał bardzo dobrą robotę, a przy okazji mieliśmy z tej kampanii bardzo wiele radości. Staraliśmy się wysyłać optymistyczny przekaz, a nie taki zadziorny, kłótliwy.

Jak układały się relacje pomiędzy Rafałem Trzaskowskim a krakowską PO?

Trzeba by zapytać jego samego. Nie widziałam zbyt dużo tych kontaktów. Ja starałam się przede wszystkim o dobry wynik Rafała Trzaskowskiego, a reszta… nie rzuciła mi się w oczy.

22:25
Dr hab. Artur Wołek, Instytut Politologii Akademii Ignatianum w Krakowie: - Jeśli chodzi o wynik Prawa i Sprawiedliwości to nie można mówić o wielkim zdziwieniu. Wygrana PiS jest spowodowana przede wszystkim zmęczeniem wyborców 8 latami rządów oraz beznadziejna kampania PO. Jednak uważam, że 23% po 8 latach rządów to całkiem przyzwoity wynik. Co do wyborców Pawła Kukiza to trzeba zauważyć, że są to ludzie, którzy nie maja mocnej prawicowej tożsamości i nie są konserwatywni jak wyborcy PiS. To tak naprawdę w ostatnich dniach udało sie zmobilizować wyborców Kukiza. O problemie można mówić w Lewicy. Lewica po rządach SLD w latach 2001 - 2005 została ogromnie skompromitowana. Na partię Leszka Millera głosują w tej chwili tylko ludzie, którzy byli związani z PZPR. Zjednoczona Lewica tak naprawdę nie miała nic nowego Polakom to zaproponowania. Warto również powiedzieć o efekcie debaty i wystąpieniu Adriana Zandberga. To tak naprawdę Partia Razem odebrała głosy Zjednoczonej Lewicy, więc wszyscy, którzy do tej pory bagatelizowali debaty powinni dokładnie przeanalizować ten przykład.
22:08
Dr hab. Wojciech Słomczyński, Centrum Badań Ilościowych nad Polityką, UJ - W przypadku dwóch formacji, które są blisko progu wyborczego, czyli KORWiN i PSL to uważam, że nie możemy mieć pewności czy one dostaną się do Sejmu czy nie. Doświadczenie uczy jednak, że te dwa ugrupowania zawsze są lekko niedoszacowane w sondażach, dlatego powinniśmy być ostrożni. Natomiast możemy być raczej pewni, że Zjednoczona Lewica i partia Razem nie dostaną się do parlamentu. Prawo i Sprawiedliwość na razie ma dość bezpieczny wynik, który pozwala mu rządzić samodzielnie. Nawet jeśli wystąpi jakiś poważny błąd sondażowy i Zjednoczona Lewica dostanie się jednak do Sejmu, to moim zdaniem PiS i tak zbuduje większość w Sejmie.
22:04
Przypomnijmy, że nieoficjalnie, według wstępnych zapowiedzi, bardzo prawdopodobne jest, że w nowym rządzie utworzonym przez Prawo i Sprawiedliwość znaleźć się może co najmniej dwóch ministrów z Krakowa.

Na ministra infrastruktury typowany jest Andrzej Adamczyk. Jako przyszły szef MON ogłoszony został natomiast Jarosław Gowin.
21:55
W Małopolsce Prawo i Sprawiedliwość, według sondażu IPSOS, otrzymało 49,1% głosów. To wzrost o 10% w stosunku do wyborów z 2011 roku.
21:53
Teresa Rak, przewodnicząca Okręgowej Komisji Wyborczej w Krakowie: - Wybory przebiegały bez zakłóceń. Nie było żadnych problemów, chociaż zdarzały się pojedyńcze przypadki, że gdzieś zabrakło kart do głosowania.
21:47
Agnieszka Ścigaj, lider krakowskiej listy Kukiz'15: - To dla nas ogromny sukces. Jesteśmy w tej chwili trzecią siłą w parlamencie. To dzięki temu, że mieliśmy ideę i chęć walki udało nam się uzyskać taki wynik. Nie mieliśmy pieniędzy na prowadzenie kampanii ani struktur, ale dzięki naszej autentyczności udało nam się zdobyć 9% poparcia. Niektórzy komentatorzy starają się teraz umniejszać nasz sukces mówiąc, że mogliśmy uzyskać większe poparcie, gdyby nie mocne wystąpienia Pawła Kukiza. Ale to właśnie dzięki temu moim zdaniem ludzie poczuli, że jesteśmy prawdziwi i autentyczni i to chcemy wnieść do Sejmu.
21:40
Róża Thun: Będziemy pilnie obserwować to, co dzieje się w nowym rządzie. Trzeba wszelkimi siłami walczyć o to żeby wysiłek tych ośmiu lat nie został zmarnowany. Bo zmarnować ciężką pracę jest bardzo łatwo. 

Bogusław Kośmider: Myślę, że ani koalicja w sejmiku, ani w Radzie Miasta nie jest zagrożona. Prezydent Majchrowski jest mądrym człowiekiem i daleko mu do propozycji wysuwanych przez Prawo i Sprawiedliwość.
21:39
Wojciech Szczepanik, ostatni na liście PSL: - Uważam, że PSL jest jedynym ugrupowaniem politycznym, który występuje w Sejmie pod tą samą nazwą. Wszystko wskazuje na to, że będziemy w parlamencie. Życie nauczyło nas, że sondaże dają nam mniejsze poparcie, a w rzeczywistości otrzymujemy lepszy wynik. Na oceny naszych rządów wspólnie z PO powinniśmy jeszcze poczekać do oficjalnych wyników, ale uważamy , że są powody do dumy za ostatnie 8 lat naszych wspólnych rządów z PO.
21:33
Sztab PiS21:31
Podział mandatów (na podstawie sondażu IPSOS):

PiS - 242, PO - 133, Kukiz'15 - 44, .Nowoczesna - 22, PSL - 18, ZL - 0, Korwin - 0, Razem - 0
21:28
Jakub Baran, "jedynka" na liście partii Razem: - To jest sukces. MIeliśmy swiadomość tego, że możemy nie wejść do Sejmu, ale w pół roku udało nam się zbudować lewicową formację. Nasz sukces to nie tylko wygrana na debacie Adriana Zandberga, ale również ciężka praca naszych członków w regionach. Gdyby nie ponad 5000 działaczy Razem w Polsce nie mielibyśmy nawet zarejestrowanych list wyborczach we wszystkich okręgach. Chciałbym zauważyć, że stworzyliśmy lewicową alternatywę, ponieważ według nas nie było do tej pory formacji lewicowej w Sejmie. Głosowali na nas ludzie którzy nigdy nie oddaliby głosu na Leszka Millera czy Janusza Palikota.
21:26
Andrzej Adamczyk (PiS): - Chcę podziękować mieszkańcom małopolski za wsparcie w tej kampanii. Wielkie święto bedzie po upływie 4 lat. Mam nadzieje, ze Polacy powiedzą, że dobrze rządziliśmy.

Małgorzata Wassermann: - Nie będę przedłużać, bo wszyscy musimy się nacieszyć. Dziękuję swoim współpracownikom oraz mamie.
21:25
Co jest pewne? Wygrywa PiS z taką przewagą, że samodzielnie może tworzyć rząd.
Pewne jest, że Zjednoczona Lewica nie wchodzi do parlamentu.
21:18
Robert Zimniak, ostatni na liście ZL: - Nie jesteśmy raptusami. To nie są jeszcze oficjalne wyniki. Poczekajmy, aż wszystkie głosy zostaną policzone przez PKW. Mamy nadzieję, że uzyskamy potrzebne 8%, żeby dostać się do Sejmu. Nie uważamy partii Razem za konkurencję. To dla nas śmieszne, że ktoś kto nazywa swoje lewicowe ugrupowanie Razem poszedł w tych wyborach do Sejmu osobno . My chcieliśmy uzdrowić Polską lewicę i wnieść świeżość do Sejmu.
21:18
Mizerne miny w krakowskiej PO21:14
W sztabie PiS nie ma przemówień lokalnych liderów. Wszyscy słuchają wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego.21:13
Ireneusz Raś: Co czwarty wyborca po raz kolejny głosował na PO. To wielki sukces, wierzę, że Platforma się podniesie!
21:10
Rafał Trzaskowski: Dziękuję wszystkim, którzy brali udział w kampanii. W życiu tak jest, że czasem się wygrywa, czasem przegrywa. Na pewno będziemy opozycją konstruktywną
21:09
Sztab PO:

Robert Maciaszek: Będziemy bardzo silną opozycją. Oddajemy Polskę w bardzo dobrej kondycji !

Marszałek Marek Sowa: Na tych wyborach świat się nie kończy. Jest duża praca do wykonania.
21:08
Radość w sztabie PiS. Niektórzy płaczą ze szczęścia


21:07
Grzegorz Lipiec, szef małopolskiej PO: Gratulujemy PiS. Zrobiliśmy wszystko, co możliwe. Wszyscy ciężko pracowali. Spodziewać się, że w opozycji będziemy pracować dobrze dla Polski.

21:01
W sztabie PiS wielka radość!
21:01
W sztabie PO pomruk niezadowolenia
21:00
SONDAŻOWE WYNIKI:

PiS: 39%
PO: 23%
Kukiz: 9%
Nowoczesna: 7%
ZL: 6,6%
PSL: 5,2%
Korwin: 4,9%

20:55
W sztabie PiS odśpiewano gromkie "Sto lat" dla wszystkich kandydatów
20:43
W sztabie PO spokój, pojawił się na razie marszałek Marek Sowa i Grzegorz Lipiec.

20:37
W sztabie Prawa i Sprawiedliwości uśmiechy i nadzieja na dobry wynik. Na miejscu są m.in. Andrzej Adamczyk, Małgorzata Wassermann.

20:33
Jesteśmy w dwóch sztabach - PiS i PO.

Tutaj znajdziecie relację na żywo, komentarze, informacje, zdjęcia i video!
20:30

Do godziny 17.00 w Krakowie w wyborach wzięło udział 45,71% uprawnionych osób. W skali całego województwa wynik jest nieco niższy, wynosi 42,91%. Wybory w naszym regionie przebiegają spokojnie, Okręgowa Komisja Wyborcza nie informuje o żadnych znaczących incydentach.

Przypomnijmy: do godziny 12.00 w Krakowie do urn poszło 19,3% uprawnionych. Województwo małopolskie, z wynikiem 20,1%, plasowało się na pierwszym miejscu wśród województw z najwyższą frekwencją.

Teraz Małopolska straciła pierwszą pozycję. Do godziny 17.00 frekwencja wyniosła 42,91%. – Jesteśmy na drugim miejscu. Wyprzedziło nas województwo mazowieckie, gdzie zagłosowało jak dotąd 43,62% uprawnionych do głosowania – dowiedzieliśmy się w Okręgowej Komisji Wyborczej w Krakowie.

W samym Krakowie zagłosowało do tej pory 45,71% osób. Najwyższy wynik spośród dużych miast ma Warszawa: 50,79%.