Małopolska niechlubnym liderem w bezrobociu młodzieży

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Małopolska, Lubelszczyzna i Podkarpacie to województwa, które mają największy problem z bezrobotną młodzieżą.  Chociaż sytuacja na rynku pracy ulega poprawie, wyraźnie widać, że w najtrudniejszej sytuacji są osoby młode. Co piąty bierny zawodowo Polak ma mniej niż 25 lat.

W skali całego kraju najgorszy wynik zanotowano w Małopolsce. To właśnie w naszym województwie aż 18% bezrobotnych nie ukończyło 25 lat. Równie źle jest na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Tam wśród młodych bezrobotnych pozostaje kolejno 17,8% i 17,7% osób.

Powodem kontynuowanie nauki

Jak pokazują badania, w ostatnim kwartale 2015 roku co trzeci młody Polak w grupie wiekowej 15-25 lat był aktywny zawodowo. W grupach starszych ten odsetek wyniósł 85,4%, wśród 25-34- latków i 87,7% między 35. a 44. rokiem życia. Łącznie aż 2,8 mln młodych Polaków pozostaje biernych zawodowo. Badania wskazują, że główną przyczyną niskiej aktywności młodych Polaków jest odkładanie wejścia na rynek pracy ze względu na kontynuowanie nauki.

– Definicyjnie, bierni zawodowo to osoby, które nie pracują ani nie poszukują zatrudnienia, jak również nie są gotowe do jego podjęcia. O ile w przypadku 15-latków, którzy też są objęci tym badaniem, nie jest to specjalnie zadziwiające, to taka sytuacja wśród 20-latków jest już groźna. Bierność zawodowa młodych stanowi zagrożenie rozwojowe, czyli ma wpływ na przyszłość Polski – mówi Anna Karaszewska, dyrektor generalna Ingeus.

Niskie wykształcenie = brak pracy?

Według danych z końca 2015 roku urzędy pracy miały zarejestrowanych ponad 236 tysięcy młodych osób. Aż 44% młodych bezrobotnych to osoby z wykształceniem zawodowym, gimnazjalnym lub niższym. Co piąty posiada wykształcenie średnie ogólnokształcące, a 27,7% średnie zawodowe lub policealne. Jednak 18,5 tys., czyli 7,8% młodych bezrobotnych posiada dyplom uczelni wyższej. Najbardziej niepokojący fakt to jednak to, że aż 47,2% młodych bezrobotnych nie posiada żadnego doświadczenia zawodowego.

Zdaniem Anny Karaszewskiej, dla młodych Polaków rynek pracy to obce i wrogie terytorium, dlatego nie dziwi, że unikają go tak długo jak jest to możliwe. Dostrzega również problem w nieprzygotowywaniu młodzieży to pełnienia roli pracownika.

– Młodzi nie wiedzą, kiedy i jak rozpocząć zdobywanie doświadczenia zawodowego, ani nawet jak się z rynkiem pracy oswoić, nie wspominając o kompetencjach koniecznych do sprawnego poruszania się po nim. Warto zwrócić uwagę, że badania BAEL wskazują wybrane przyczyny bierności zawodowej. Choć najliczniej wskazywaną odpowiedzią jest kontynuacja nauki, to nie powinniśmy lekceważyć prawie pół miliona osób, które są bierne ze względu na zniechęcenie bezskutecznym poszukiwaniem zatrudnienia – mówi Anna Karaszewska.

„Sytuacja na rynku pracy osób młodych w 2015 roku”, MRPiPS, 2016, online http://psz.praca.gov.pl/-/2442609-sytuacja-na-rynku-pracy-osob-mlodych-w-2015