15 milionów na zmiany w strefie. Trzeba kupić 300 parkometrów

Najstarsze parkometry mają zniknąć z ulic fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Urzędnicy chcą przesunąć termin wprowadzenia zmian w strefie parkowania do sierpnia 2024 roku. Do tego czasu zamierzają wymienić 143 najstarsze parkometry i dokupić ok. 150 nowych.

Plan zmiany terminów wynika z niedawnej decyzji wojewody, który uchylił część uchwały podjętej przez radę miasta. Wojewoda zakwestionował jeden z zapisów, zgodnie z którym mieszkańcy Krakowa płaciliby mniej niż osoby przyjezdne, ale wymagałoby to uiszczenia opłaty poprzez aplikację. Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

O ile wprowadzenie zróżnicowania dla mieszkańców i przyjezdnych przy płaceniu aplikacją jest stosunkowo proste, o tyle w przypadku parkometrów wymaga to sporych zmian. – Pewna część postanowień będzie przesunięta. We wtorek przesłaliśmy do Rady Miasta Krakowa projekt uchwały przesuwający termin obowiązywania wyższych stawek. Zaproponowaliśmy, aby nowy cennik wszedł w życie 5 sierpnia przyszłego roku. Przed nami zmiana systemu w parkometrach oraz ogłoszenie przetargu na dostarczenie ponad 300 nowych urządzeń z nową funkcjonalnością – mówi nam wiceprezydent Andrzej Kulig.

Stare do wymiany

Liczba potrzebnych urządzeń wynika z tego, że trzeba wymienić 143 najstarsze parkometry, a oprócz tego dokupić ok. 150 nowych z myślą o tych obszarach, o które powiększana jest strefa parkowania. Koszt, wraz z dostosowaniem istniejących parkometrów pod kątem technicznym i informatycznym, to ok. 15 mln zł.

W ocenie wiceprezydenta taką zmianę da się przeprowadzić do sierpnia 2024, ale nie wcześniej. – Nie da się tego szybciej zrobić. Musimy przejść technologiczny proces wymiany systemu oraz niektórych elementów parkometrów. Mówimy o kwocie kilkunastu milionów złotych potrzebnych na przeprowadzenie tej operacji – stwierdza Kulig.