Budżet obywatelski. Głosowanie czas-start

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Głosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego właśnie ruszyło!

Czas decyzji

„Drzewa na Staszica”, „Drzewa i ławki na bulwary!”, „Remont chodnika i więcej światła na Kazimierzu” a może „Oświetlenie wybiegu dla psów w parku Reduta”? Krakowanie po raz kolejny mają głos.

Głosowanie na wybrane projekty w tegorocznym budżecie obywatelskim rusza już w najbliższą sobotę, 26 września i potrwa do 5 października.

Jak głosować?

Wizyta w punkcie lub głosowanie bez wychodzenia z domu. Zagłosować można na dwa sposoby - elektronicznie lub osobiście poprzez kartę do głosowania w wybranym z punktów. Ich wykaz jest dostępny TUTAJ.

Aby głosować w punkcie, będzie trzeba podać imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL/kod identyfikujący nadany przez Urząd Miasta Krakowa dla osób niemających nr PESEL oraz numer i nazwę dzielnicy zgodnie z adresem zamieszkania. Każdy, kto decyduje się oddać głos w jednym z punktów, musi mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość.

Jeśli jednak decydujemy się na głosowanie przez internet – nic prostszego! Najpierw na platformie https://budzet.krakow.pl/ trzeba założyć konto, korzystając z dostępnego formularza.

Wymagane jest wypełnienie wszystkich pół z gwiazdką – podanie imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru PESEL – dla osób, które go nie mają, daty urodzenia i płci, numeru telefonu komórkowego oraz numeru i nazwy dzielnicy zgodnie z adresem zamieszkania.

Po uzupełnieniu danych, wpisaniu kodu z obrazka i naciśnięciu przycisku „Dalej”, przed zarejestrowaniem konta system zażąda weryfikacji za pomocą kodu przesłanego SMS-em. Konto w systemie zostanie założone w systemie po poprawnym wpisaniu przez użytkownika 6-cyfrowego kodu.

Od tego momentu możemy już korzystać z naszego konta, a po zalogowaniu możemy sprawdzić listę projektów, które zostały zakwalifikowane do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

Tylko jeden głos

Osoba głosująca musi oddać głos na 6 różnych projektów zadań. W tym są 3 głosy na zadania o charakterze dzielnicowym w dzielnicy swojego zamieszkania i 3 głosy na zadania o charakterze ogólnomiejskim. I tutaj ważna informacja: głosować na dzielnicowe projekty mogą wyłącznie mieszkańcy dzielnicy, której ten projekt dotyczy. Każdy może zagłosować tylko raz.

Każdemu z wybranych projektów trzeba nadać priorytet – 3,2 lub 1. I tak najwyżej oceniony projekt zadania otrzymuje 3 punkty, a najniżej – 1 punkt.

Co więcej, aby oddać głos nie trzeba mieć ukończonych 18 lat, a głosować mogą wszystkie osoby mieszkające w Krakowie (nie jest wymagane zameldowanie).

News will be here