Do kościoła na Zwierzyńcu będzie się wchodzić przez kładkę

fot. Krzysztof Kalinowski

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa poinformował o zaskakującej zmianie w kościele norbertanek. Będzie tam można wkrótce oglądać bezcenny, 750-letni portal. By to było możliwe, zmieni się sposób wejścia do kościoła.

Jak podaje SKOZK na Facebooku, portal kościoła klasztornego na Zwierzyńcu pochodzi z XIII wieku i jest jednym z najważniejszych zabytków architektonicznej rzeźby romańskiej w Polsce. Mierząca ponad trzy metry wysokości konstrukcja w drugiej dekadzie XVII wieku, w czasie budowy wieży nad kruchtą kościoła, została zasypana do połowy kolumn i przykryta posadzką.

Problem w tym, że w ostatnim czasie stan portalu znacznie się pogorszył. Z powodu wilgoci kamienne i ceglane fragmenty zaczęły się łuszczyć i kruszyć. – Jedynym ratunkiem dla zabytku okazało się usunięcie barokowych zasypów i odsłonięcie portalu aż po mury fundamentowe – czytamy we wpisie.

Podjęta została decyzja o wykonaniu ponad trzymetrowego wykopu. Przy okazji prowadzone były badania archeologiczne, które przyniosły m.in. odkrycie dziewięciu pochówków – śladu po istnieniu niegdyś w tym miejscu cmentarza przykościelnego.

Z punktu widzenia zwiedzających najistotniejsza jest informacja, że portal po zakończeniu prac konserwatorskich będzie w całości wyeksponowany. By było to możliwe, do kościoła wchodzić się będzie po kładce. Jej konstrukcja jest już w dużej części gotowa, a w przyszłym roku pojawi się jeszcze nawierzchnia i balustrady.

Prace są w całości finansowane z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec