Hindusi wykorzystali wojnę, by znaleźć się w Polsce

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Straż graniczna poinformowała o zatrzymaniu dwóch obywateli Indii, którzy chcieli wykorzystać dramatyczną sytuacją w Ukrainie do własnych celów.

Podróż Hindusów wyglądała w następujący sposób: samolotem przylecieli do Mołdawii, a stamtąd dostali się autobusem do Ukrainy. Według składanych wyjaśnień tam mieli podjąć naukę, ale z uwagi na złe warunki bytowe, po tygodniu, wyjechali na Węgry.

– Tam, już jako uchodźcy wojenni, przedostali się przez granicę węgierską i otrzymali papierowy wydruk o nazwie „Ideiglenes Tarózkodȧsra Jogositó Igazolȧs Adatlap” uprawniający ich do pobytu tylko na terytorium Węgier. Jeszcze tego samego dnia przyjechali do Polski, celem kształcenia się na studiach – informuje straż graniczna.

Funkcjonariusze uznali, że cudzoziemcy świadomie i z premedytacją dostali się na Ukrainę, aby następnie jako uchodźcy wojenni przekroczyć granicę zewnętrzną Schengen na Węgrzech i bez kontroli na granicach wewnętrzanych dostać się do Polski.

– Komendant PSG w Krakowie wobec obywateli Indii wydał decyzję o zobowiązaniu cudzoziemców do powrotu w terminie 30 dni oraz orzekł o zakazie wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen na okres jednego roku – mówi Tomasz Jarosz ze straży granicznej.