Kobiety w cyfrowym świecie. Szansa na karierę w zawodach przyszłości

fot. Mat. prasowe Stowarzyszenia Kobiety w Centrum

W pierwszy piątkowy wieczór grudnia oddział małopolski Kobiet w Centrum zorganizował w Pałacu Potockich panel dyskusyjny „Kobiety w cyfrowym świecie ­­- szansa na karierę w zawodach przyszłości”.

Cyfrowy świat kojarzony z sekwencją jedynek i zer zdecydowanie nie jest zerojedynkowy. Nowe technologie to równość szans w dostępie do wiedzy, produktów i usług, ale także otwarty na kobiety rynek pracy. Pierwsza część panelu była poświęcona więc kwestii przebranżowienia kobiet do zawodów IT.

Kobiety w branży nowych technologii i IT

Ekspertka Lucyna Szaszkiewicz, która obecnie rozwija swój start up w obszarze cyber security opowiedziała o swojej inspirującej drodze i doświadczeniach związanych z wchodzeniem i byciem w branży nowych technologii i IT, natomiast Kamila Misiorowska z Fundacji Mamo Pracuj w IT i portalu Talenti podzieliła się wskazówkami, na co zwrócić uwagę rozważając taką zmianę zawodową.

Z pewnością niezwykle ważna jest świadomość swoich kompetencji. W kolejnym kroku warto wykonać ich audyt, zidentyfikować te, które będą wspierały naszą decyzję o zmianie zawodowej. Poleca się być na bieżąco z ogłoszeniami o pracę, a także rozważyć kwestię posiadania przychylnego mentora z branży, który pomoże zrozumieć zasady, a czasami wręcz nomenklaturę, w której tworzone są opisy stanowisk.

Dynamicznie rozwijająca się branża IT w Polsce i na świecie potrzebuje nowych pracowników i jest otwarta na budowanie karier osób w każdym wieku i zróżnicowanym zasobem kompetencyjnym. Przy czym IT to nie tylko programowanie. Około 30% stanowisk koncentruje się na kompetencjach zarządczych, liderskich, analitycznych i biznesowych, które potencjalnie posiadają osoby z branż niezwiązanych z IT. Bywa, że udaje się skrócić taką ścieżkę także dzięki biegłej znajomości poszukiwanych języków obcych jak francuski czy niemiecki. Okazuje się, że nawet prawnicy świetnie odnajdują się w takiej rzeczywistości, co potwierdziła kolejna ekspertka Ilona Przetacznik - radczyni prawna oferująca swoje usługi w kanale cyfrowym.

Rozwijanie przedsiębiorczości kobiet

Jak się okazuje, IT to nie tylko ciekawa droga pracownicza, ale także przyjazny obszar rozwijania przedsiębiorczości kobiet. Lucyna Szaszkiewicz wskazywała na wielość programów wspierających przyszłe przedsiębiorczynie na drodze do własnych działalności i budowania start-upów, którymi warto się zainteresować, nawet nie posiadając jeszcze zarejestrowanej działalności. A jeśli chcemy jak najszybciej przetestować nasz pomysł na biznes na rynku, Ilona Przetacznik poleca zwrócić naszą uwagę na możliwości wynikające z prowadzenia działalności bez rejestracji.

Nie każdy pomysł na przebranżowienie lub biznes ma gwarancję sukcesu. Liczne głosy z publiczności wskazywały na obawy, które bywają przeszkodą w podjęciu decyzji o zmianie. Jesteśmy niemal pewne, że szybkość przemian na rynku pracy w przyszłości sprawi, że konsekwentne wykonywanie przez całe życie jednego być może wyuczonego zawodu będzie możliwe dla niewielu osób. Tylko otwartość i gotowość ciągłej nauki i zdobywania nowych doświadczeń zapewni nam spełnione życie zawodowe. Uczestniczki panelu przyznały się do prowadzenia czwartego, a nawet piątego życia zawodowego. Prawdopodobnie nasze przyszłe życiorysy zawodowe będą bogate w zmiany, więc warto się z nią oswajać jak najszybciej.

Nowe technologie w tradycyjnych zawodach

Jak skutecznie wykorzystywać nowe technologie i narzędzia cyfrowe w tradycyjnych zawodach pokazała Ilona Przetacznik, która w bardzo ciekawy sposób zdysruptowała zawód radcy prawnego przenosząc swoją ofertę niemal w całości do kanału cyfrowego w modelu subskrypcyjnym, co czyni ją bardziej dostępną nawet dla małych biznesów nie mogących sobie pozwolić na klasyczną poradę prawną. To ciekawy głos potwierdzający, że funkcjonowanie kobiet w cyfrowym świecie nie musi oznaczać bezpośredniego zatrudnienia w branży nowych technologii lub IT.

Ponieważ słowa pouczają, a przykłady pociągają, prowadzącej panel Agi Skrzymowskiej bardzo zależało przy doborze ekspertek, żeby pokazać kobiety, które dokonały takich zmian w swoim życiu zawodowym, czują się spełnione i inspirują innych. Żywa dyskusja  po panelu i wymiana kontaktów świadczą o tym, że w dużym stopniu nam się to udało.

Kim są panelistki?

Poniżej prezentujemy krótkie notki na temat panelistek. Warto dodać, że żadna z uczestniczek panelu nie jest z wykształcenia programistką, co nie przeszkodziło w spełnieniu zawodowym w zawodach przyszłości. Zachęcamy do kontaktu osoby, które szukają inspiracji lub mają pytania dotyczące przebranżowienia do branży IT.

Lucyna Szaszkiewicz - ekspertka fintech, przedsiębiorczymi i CEO start-upu z obszaru cyber security , inspiratorka życiowa i zawodowa.

Kamila Misiorowska - doradca zawodowy, coach biznesowy, wspiera Talenti kobiety w przebranżowieniu i poszukiwaniu pracy w zawodach przyszłości.

Ilona Przetacznik - radczyni prawna doradzająca kobiecym biznesom i edukująca w kwestiach prawnych w kanale cyfrowym, prowadzi koncept „Legalny biznes w sieci".

Agi Skrzymowska - ekspertka nearshoringu i współpracy biznesowej polskich firm IT z partnerami z rynków niemieckojęzycznych, konsultant Management 3.0 i mentorką kobiet wchodzących do branży IT

Autorzy tekstu: Agi Skrzymowska, Kobiety w Centrum - Małopolska

Portal LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Partnerami są: Miasto Kraków, Krakowianki, KBF i Pałac Potockich.