Kraków – Nowy Jork. Potencjał 200 tys. amerykańskich pasażerów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W poniedziałek przedstawieciele województwa małopolskiego oraz linii lotniczych LOT spotkali się w konsulacie RP w Nowym Jorku w celu promocji połączenia lotniczego Kraków – Newark – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Krzysztof Szczerski, ambasador RP przy ONZ powiedział, że takie połączenia lotnicze zwiększają szanse, żeby się nawzajem odkryć, i robić wspólne interesy – czytamy w komunikacie PAP-u.

– Obydwa miasta łączy to, że w jednym i drugim mieszkają Polacy. Po drugie Kraków, Małopolska i Nowy Jork to miejsca o wielkich możliwościach. Różnorodności rodzą, ciekawość, a to co wspólne będzie nas łączyło. Dlatego mam nadzieję, że więcej mieszkańców Nowego Jorku i okolic odkryje Kraków. Polacy będą mogli łatwiej dotrzeć do domu, a biznesmeni po obu stronach Atlantyku będą mieli możliwość lepszego, bezpośredniego poznania partnerów – ocenił ambasador.

Stałe połączenie z Krakowa do Nowego Jorku?

Władze Małopolski i przedstawiciele województwa nie ukrywali problemów dla ruchu turystycznego z zagranicy zrodzonych w wyniku pandemii i inwazji Rosji na Ukrainę. Przekonywali jednak, że w Małopolsce jest bezpiecznie. Wyrazili przekonanie, że dzięki kampanii promocyjnej i podejmowanym wysiłkom letnie połączenie lotnicze Krakowa z Nowym Jorkiem przerodzi się w permanentne.

Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek potencjał połączeń Małopolski z USA oszacował na 200 tys. pasażerów. Jako znamienne określił zbliżające się we wrześniu w Krakowie kongresowe wydarzenie. Spotka się tam branża lotnicza z całego świata. – Krakowskie lotnisko będzie gospodarzem światowej organizacji Międzynarodowego Zrzeszenia Portów Lotniczych – zapowiedział Włoszek.

Konsul RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki dodał, że połączenie z Newark zapewni najdogodniejsze warunki podróży rodzinnych czy ze względów turystycznych. Liczy na ściąganie do Małopolski ludzi szukających miejsca pod inwestycje.