Noc Muzeów w Muzeum AK. Wielkie zwiedzanie za symboliczną opłatą

Muzeum Armii Krajowej fot. Krzysztof Kalinowski
Muzeum Armii Krajowej zaprasza na Noc Muzeów. Przygotowany przez instytucję program to okazja do poznania ekspozycji muzealnej za symboliczną opłatą.

21 maja Muzeum AK zaprasza w swoje mury pasjonatów historii, ale także osoby, które wcześniej nie zetknęły się z opowieścią o Polskim Państwie Podziemnym i Armii Krajowej. W tym dniu instytucja otwarta będzie w regularnych godzinach od 11.00 do 18.00, a wstęp na wszystkie wystawy zamknie się w kwocie 2 zł.

Podczas Nocy Muzeów na dziedzińcu muzeum przez cały dzień będzie prezentowana kolekcja broni palnej i szabli. To niepowtarzalna okazja, by przyjrzeć się z bliska i dotknąć eksponatów, które na co dzień znajdują się za muzealną gablotą lub w magazynie.

Dzieci w wieku szkolnym będą mieć możliwość zagrania w wielkoformatową grę planszową, która przybliży uczestnikom wydarzenia akcji o kryptonimie „Burza” z czasu II wojny światowej. Atrakcja będzie prowadzona przez pracowników instytucji.

Najmłodsi z kolei będą mogli zbudować wystawę o tematyce militarnej przy użyciu klocków marki COBI.

Muzeum zaprasza również na zwiedzanie stałej ekspozycji z przewodnikiem i na tematyczne warsztaty, skierowane do poszczególnych grup wiekowych, w cenie promocyjnego biletu wstępu.  Zajęcia edukacyjne o godzinie 13.00 i 15.00 przybiorą formę gry terenowej – uczestnicy otrzymają karty pracy, które następnie będą rozwiązywać przy użyciu informacji, dostępnych na ekspozycji muzealnej.

Udział w oprowadzaniu oraz w warsztatach jest wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji pod nr telefonu 12 41 00 796 lub adresem mailowym rezerwacja@muzeum-ak.pl. Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami, w każdej grupie może się znaleźć max. 25 osób.

Harmonogram wydarzeń towarzyszących:

11.00-12.30 – oprowadzanie z przewodnikiem (seniorzy)

11.00-12.30 – warsztaty „Poznajemy współczesnych rycerzy” BRAK MIEJSC

13.00-14.30 – warsztaty dla młodzieży: gra terenowa

15.00-16.30 – warsztaty rodzinne „Zostań asem wywiadu”: gra terenowa

16.00-17.00 – oprowadzanie z przewodnikiem

17.00-18.00 – oprowadzanie z przewodnikiem

Pokazy broni

Podczas Nocy Muzeów w budynku Muzeum AK będzie można spotkać przedstawicieli Jednostki Wojskowej NIL oraz 5 Batalionu Dowodzenia w Krakowie. Na stoisku promocyjnym JW NIL zostanie zaprezentowany sprzęt, który znajduje się na wyposażeniu jednostki – będą to m.in. karabiny maszynowe, pistolety wojskowe, radiostacje i sprzęt spadochronowy.

Z kolei 5. Batalion Dowodzenia przygotuje pokazy broni, wyposażenia żołnierza i sprzętu wojskowego, a także prelekcję na temat codziennego toku służby wojskowej, możliwości wstąpienia do armii oraz o zasadach udzielania pierwszej pomocy przy użyciu fantoma. Żołnierze przez cały dzień będą w gotowości, aby odpowiadać na pytania zainteresowanych i przygotowywać kolejne niespodzianki.

Przed Muzeum AK zaparkowany będzie bus Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Jednostce Wojskowej NIL, gdzie chętni dowiedzą się w jaki sposób należy przygotować się do oddania honorowo krwi, komu można w ten sposób pomóc i jakie wiążą się z tym przywileje.

comments powered by Disqus