Pół roku bez tramwajów na al. Solidarności

Miejsce przecięcia al. Solidarności z S7. Zdjęcie z maja fot. GDDKiA

Prawdopodobnie w lipcu GDDKiA rozpocznie prace przy budowie nowego wiaduktu tramwajowego na al. Solidarności, nad drogą ekspresową S7. To będzie się wiązało z zamknięciem torowiska.

W miejscu przecięcia al. Solidarności z nowo powstającą drogą S7 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad musi wybudować łącznie trzy wiadukty: dwa drogowe i jeden tramwajowy pomiędzy nimi. Prace przy jednym z wiaduktów drogowych są już zaawansowane i coraz bliżej jest zmiana organizacji ruchu w tym miejscu.

Jak mówi nam Kacper Michna z GDDKiA, około połowy lipca pierwszy obiekt będzie gotowy. – Wtedy będzie można skierować na niego ruch, a wykonawca będzie mógł się zająć wiaduktem po północnej stronie oraz obiektem tramwajowym – zapowiada.

Jak mówi, prace przy tych dwóch obiektach będą prowadzone równolegle, przy czym na wybudowanie wiaduktu tramwajowego potrzeba ok. pół roku prac, a obiekt drogowy zajmie wykonawcy trochę więcej czasu.

Kiedy początek, kiedy koniec?

Dokładne daty obowiązywania utrudnień nie są jeszcze znane. Po pierwsze dlatego, że nie ma jeszcze oficjalnych ustaleń z miejskimi jednostkami. Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie miasta, dokumentacja dotycząca projektu czasowej organizacji ruchu nie została jeszcze złożona. Dopiero po dopełnieniu wszystkich formalności będzie wiadomo, kiedy tramwaje przestaną kursować i w jaki sposób zostaną zmienione rozkłady jazdy.

Trudno określić także datę zakończenia, ponieważ wspomniane pół roku zahacza już o okres zimowy. Wiele więc będzie zależało od tego, w jakim stopniu warunki atmosferyczne pozwolą na kontynuowanie prac.

Remont trwa

Niezależnie od prac GDDKiA, zarząd dróg kontynuuje swoje prace przy naprawie nawierzchni na al. Solidarności. Od 17 czerwca przez cztery kolejne noce będą prowadzone prace przy układaniu asfaltu na skrzyżowaniu z ul. Struga. Niedawno miasto zapowiedziało, że do września wyremontowana zostanie nawierzchnia na całym odcinku od placu Centralnego do ul. Bulwarowej. Wcześniej padały też zapowiedzi, że okres wyłączenia torowiska zostanie wykorzystany na to, by wyremontować przejazdy przez tory w rejonie ul. Bulwarowej.

ZDMK szuka też firmy, która przygotuje projekt gruntownej przebudowy alei, wraz z torowiskiem i infrastrukturą dla pieszych i rowerzystów. O szczegółach pisaliśmy tutaj:

Mistrzejowice i Salwator bez tramwajów

Wyłączenie z ruchu torowiska na al. Solidarności przyniesie kolejne zmiany w kursowaniu tramwajów. Przynajmniej do grudnia wyłączone pozostanie torowisko na ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki, a przez okres wakacyjny tramwaje nie dojadą do pętli w Mistrzejowicach. Wcześniej, bo już w lipcu ma się zakończyć uciążliwa dla pasażerów naprawa torów na rondzie Mogilskim, z powodu której tramwaje nie kursują pomiędzy rondami Mogilskim i Grzegórzeckim.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta