Zmiana planów w sprawie al. Solidarności. Prawie cała do remontu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie tylko poszczególne skrzyżowania, ale cały odcinek al. Solidarności od placu Centralnego do ul. Bulwarowej ma zyskać nową nawierzchnię. Prace mają się zakończyć we wrześniu.

Prace na al. Solidarności trwają już od marca. Początkowo objęły tylko rejon skrzyżowania z ul. Bulwarową, ale stopniowo pojawiały się zapowiedzi dotyczące kolejnych etapów prac. Ekipy pojawiły się na skrzyżowaniach z ul. Mierzwy i al. Przyjaźni oraz z ul. Struga i Orkana. W pierwszym przypadku do wykonania zostały już tylko ostatnie prace, związane z wykonaniem oznakowania. W drugim – trwają jeszcze roboty brukarskie, a Zarząd Dróg Miasta Krakowa zapowiada asfaltowanie od strony ul. Struga na noce pomiędzy piątkiem 24 maja a środą 29 maja.

Jeszcze w minionym tygodniu informowaliśmy, że na wyremontowanie całej al. Solidarności nie wystarczy pieniędzy, ale jest szansa na to, że oprócz wspomnianych skrzyżowań wykonany zostanie jeszcze jeden prosty odcinek, prawdopodobnie między al. Przyjaźni i ul. Struga.

Teraz wiadomo już, że te informacje nie są aktualne. Miasto ogłosiło nową decyzję prezydenta, zgodnie z którą remont ma objąć cały odcinek od placu Centralnego do ul. Bulwarowej. – Zakończenie remontu zaplanowano na koniec września – informuje miasto w komunikacie.

Torowisko w drugim półroczu

Na część z zaplanowanych prac pozwoli dopiero zamknięcie torowiska tramwajowego. Jak już informowaliśmy, zarząd dróg potrzebuje ok. trzech tygodni na to, by wyremontować przejazdy przez tory w rejonie ul. Bulwarowej.

Data wyłączenia torowiska wciąż nie jest znana. Jak dowiadujemy się w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, plan jest taki, by stało się to w wakacje, a ruch tramwajowy byłby wstrzymany mniej więcej do końca roku. Ostateczne decyzje jednak jeszcze nie zapadły. Zamknięcie torów jest potrzebne, by wybudować nowy wiadukt tramwajowy nad powstającą drogą S7.

Duża inwestycja w planach

Remont nawierzchni na al. Solidarności pozwoli trochę spokojniej przygotować się do planowanej przez miasto gruntownej przebudowy – choć poprawa dotyczy w tym przypadku głównie kierowców, a tramwaje nadal będą poruszać się znajdującym się już w bardzo złym stanie torowiskiem.

– Przypomnijmy, że obecnie przygotowywana jest gruntowna przebudowa alei Solidarności wraz z realizacją zbiorników retencyjnych. Te prace będą wykonywane za kilka lat. W związku z odsunięciem w czasie gruntownej przebudowy konieczne było zrealizowanie pilnych prac remontowych, ułatwiających codzienne przemieszczanie się mieszkańców. Dzięki realizowanym obecnie działaniom poprawi się komfort jazdy kierowców, rowerzystów, ale i pieszych w tej części miasta – czytamy na stronie miasta.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta