Ponad 24 tys. Polaków z umową na mieszkanie z bezpiecznym kredytem

Zdjęcie przykładowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od początku trwania programu rządowego Polacy złożyli ponad 60 tys. wniosków. W tym czasie zawarto 24,3 tys. umów na 9,7 mld złotych – wynika z danych Związku Banków Polskich.

Podana liczba różni się nieco od tej podawanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (o ponad 10 tys.). – Różnica polega na tym, że ministerstwo podało wszystkie wnioski, jakie wpłynęły do ministerstwa. Czyli, jak ktoś zwrócił się do trzech banków, a otrzymał w jednym decyzje, to ministerstwo zlicza wszystkie – tłumaczy Agnieszka Wachnicka, wiceprezes ZBP.

Wartość podpisanych umów została oszacowana na 9,7 mld złotych. Średnio to 400 tys. złotych, co jest wyższą wartością niż podczas wakacji, kiedy to średnia kwota wyniosła 300 tys. złotych.

Niestety, nie można przytoczyć danych z  poszczególnych regionów czy miast. – Zarówno Ministerstwo Rozwoju i Technologii, jak i Bank Gospodarstwa Krajowego, nie prowadzą cyklicznej informacji w ramach podziału na poszczególne gminy, ponieważ nie są one wymagane przy raportowaniu przez banki kredytujące w ramach danych tygodniowych o udzielonych bezpiecznych kredytach 2% - informuje biuro prasowe resortu.

– Dane w podziale na gminy będą dostępne po uzyskaniu informacji z banków biorących udział w programie. W chwili obecnej MRiT nie posiada informacji w tym zakresie od BGK, który podpisał z bankami umowę o współpracy – twierdzą przedstawiciele ministerstwa.

Co z przyszłością programu?

Niedawno pojawiły się niepokojące dla osób, które chcą skorzystać z programu informacje, że może zabraknąć pieniędzy na przyszły rok. Prezes ZBP Tadeusz Białek twierdzi, że jest to materia, którą musi się zająć nowy rząd.

– Również funkcjonowanie programu musi zostać zweryfikowane. Z naszego punktu widzenia, możemy tylko powiedzieć tyle, że każdy program wspierający mieszkalnictwo wydaje się wart prowadzenia. Jest tylko kwestia przyjrzenia się kryteriom i środkom w budżecie – mówi prezes Białek.

Ile mieszkań?

Z danych dostępnych na portalach z nieruchomościami można sprawdzić, ile jest obecnie dostępnych nieruchomości w programie Bezpieczny Kredyt 2% na krakowskim rynku nieruchomości. Dla przykładu rynekpierwotny.pl pokazuje 1210 ofert w 61 inwestycjach. Podobna liczba mieszkań znajduje się na portalu otodom.pl.

W Krakowie średnia cena za metr kwadratowy we wrześniu przekroczyła 16 tys. złotych w nowych inwestycjach. Najdrożej jest na terenie takich dzielnic jak Stare Miasto, Grzegórzki i Zwierzyniec.