Rozmowa na dzień dobry: 900 tys. drzew w całej Polsce

Dziś przypada Święto Drzewa. Akcję sadzenia roślin zorganizował Klub Gaja - mówi Beata Tarnawa.

10 października przypada Święto Drzewa. W ramach tego wydarzenia po raz kolejny Klub Gaja organizuje akcje sadzenia drzew. 17 odsłona inicjatywy będzie miała swój przystanek także w Krakowie. Co udało się zrobić?

Beata Tarnawa z Klubu Gaja: Przede wszystkim możemy się pochwalić konkretnymi wynikami. Kilkanaście edycji naszego programu Święto Drzewa to blisko 900 tysięcy posadzonych drzew w całej Polsce przy szerokim udziale społecznym, co dla Klubu Gaja jest niezwykle ważne. W akcji nie obowiązują żadne ograniczenia, co za tym idzie w nasz program angażują się zarówno osoby prywatne, które zasadzają drzewa, później dopisując je do licznika drzew dostępnego na stronie www.swietodrzewa.pl. Ale też do akcji włączają się inne podmioty: przedszkola, szkoły podstawowe, licea, uczelnie, samorządy, instytucje, grupy nieformalne w rodzaju wspólnot mieszkaniowych. Program wsparły także żłobek oraz uniwersytet trzeciego wieku, co pokazuje, że naszej akcji z pewnością nie dotyczą żadne ramy wiekowe.

W tym roku motywem przewodnim stało się hasło „Drzewa dla klimatu”.

Nie ulega wątpliwości, że drzewa pełnią niezwykle istotną rolę w ochronie klimatu. Po pierwsze, absorbują z atmosfery węgiel w postaci dwutlenku węgla i wiążą go na stałe w biomasie. Po wtóre są bardzo ważne z punktu widzenia mieszkańców miast. Drzewa tworzą mikroklimat, oczyszczają powietrze, chronią od hałasu, podczas upałów dają cień. Pełnią wiele pożytecznych funkcji, bez których nasze życie byłoby o wiele trudniejsze. To także staramy się uświadamiać podczas spotkań w ramach akcji Święto Drzewa. Należy zauważyć, że program nie sprowadza się jedynie do posadzenia drzewa, co wydaje się być łatwe. Staramy się uświadamiać, że oprócz samego posadzenia, należy się zająć tym, co dzieje się wokół, należy się skupić na późniejszej opiece. Szczególnej protekcji wymagają młode drzewa, które w obecnych warunkach mają trudności z przetrwaniem w czasie suszy. Chcemy, aby Polki i Polacy poznawali i pokochali drzewa, otaczali je opieką, pielęgnowali tradycje i historie z nimi związane. Dlatego Klub Gaja w ramach Święta Drzewa co roku organizuje konkurs Drzewo Roku.

Ogólnopolska inauguracja programu Święto Drzewa 10 października w Warszawie, kolejnymi punktami będą: Katowice, Bielsko – Biała, Ustronie i 23 października – Kraków. Czego możemy się spodziewać?

W Krakowie program Święto Drzewa organizujemy we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego oraz z Urzędem Miasta Krakowa. Posadzimy pięć klonów na osiedlu Złocień w dzielnicy Podgórze przy ulicy Domagały. Oczywiście drzewa posadzimy wspólnie z uczniami liceum.