Sacrum Profanum. Muzyczny spektakl o planecie i koncerty w wyjątkowych przestrzeniach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

We wrześniu startuje jubileuszowa edycja festiwalu Sacrum Profanum, której towarzyszy hasło „Gatunki zagrożone wyginięciem”. W programie niecodzienne wydarzenia, takie jak eko-opera czy koncert na dwanaście gitar elektrycznych.

Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu odnosi się nie tylko do ekologii i problemów klimatycznych, ale także zwraca uwagę na przemiany społeczne oraz niszowe gatunki muzyczne.

– Awangardowa twórczość pobudza kreatywne, innowacyjne myślenie, które wywiera pozytywny wpływ na naszą codzienność. Dlatego różnorodność kulturalna – tak samo jak bioróżnorodność – jest bezcenną wartością. Tymczasem muzyka współczesna, szczególnie ta z nurtu alternatywnego i eksperymentalnego, nie przetrwa bez mecenatu i wsparcia publiczności. To zadanie dla nas wszystkich – mówi Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum.

Twórcze eksperymentowanie

W programie 20. edycji festiwalu Sacrum Profanum nie zabraknie wyjątkowych wydarzeń. 4 września odbędzie się m.in. koncert „100 cymbals”, podczas którego publiczność będzie mogła usłyszeć twórczość ikony awangardy Johna Cage’a i legendy glitchu Ryojiego Ikedy, zaprezentowaną na stu talerzach perkusyjnych.

Krakowskie Biuro Festiwalowe, organizator wydarzenia, zaprasza również na występ oktetu Marka Pospieszalskiego oraz koncerty „Guitar Olympiad” czy „Kolchida”. Wydarzenia te odbędą się w wyjątkowych przestrzeniach Krakowa, a uczestnicy będą mogli usłyszeć nietypowe instrumenty, takie jak syntezator Serge’a czy harfa elektryczna.

– O ile podczas innych festiwali celebrujemy między innymi muzykę dawną i klasyczną, o tyle na Sacrum Profanum zanurzymy się w nurtach awangardowych i eksperymentalnych. Co ważne, wydarzenie odbędzie się w ciekawych, różnorodnych przestrzeniach. Z jednej strony będą to nowoczesne sale Centrum Kongresowego ICE Kraków i Cricoteki, a z drugiej miejsca z długą historią, jak Klub 6. Brygady Powietrznodesantowej i gmach Poczty Głównej – zapowiada Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF.

Eko-opera w rytmie techno

Zwieńczeniem 20. edycji Sacrum Profanum będzie muzyczny spektakl „NeoArctic”, stworzony przez brytyjskiego producenta techno Andy’ego Stotta i łotewskiego kompozytora Kristsa Auznieksa do libretta islandzkiego poety Sjóna.

„NeoArctic” to eko-opera w rytmie techno opowiadająca o historii i przyszłości planety. W dwunastu pieśniach i pejzażach dźwiękowych twórcy spektaklu zaprezentują połączenie klasycznego śpiewu, elektroniki, inscenizacji i ruchu. Publiczność będzie mogła zobaczyć również dynamiczne wizualizacje bazujące na fotografiach z NASA.

– Każdego roku ginie masa gatunków zwierząt, a skala zanieczyszczeń i zmian klimatu rośnie w szybkim tempie. Dlatego oddajemy głos artystom, których twórczość skłania do zmiany postawy wobec naszej planety – tłumaczy Krzysztof Pietraszewski.

Tegoroczny festiwal Sacrum Profanum odbędzie się w dniach 2–11 września. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

comments powered by Disqus