„Sklepy cynamonowe” w Radiu Kraków

"Zabójstwo nie jest grzechem. Jest ono nieraz koniecznym gwałtem wobec opornych i skostniałych form bytu, które przestały być zajmujące. W interesie ciekawego i ważnego eksperymentu może ono nawet stanowić zasługę. Tu jest punkt wyjścia dla nowej apologii sadyzmu" – pisał Brunon Schulz w "Traktacie o manekinach". Od 25 lutego fani opowiadań tego niezwykłego pisarza będą mogli posłuchać jego cyklu opowiadań w interpretacji Anny Polony w Radiu Kraków.

Wydane po raz pierwszy  w 1934 roku przez Wydawnictwo "Rój" niemal z dnia na dzień uczyniły ze skromnego nauczyciela rysunku znanego i cenionego pisarza. „Sklepy cynamonowe” to bez wątpienia jeden z najważniejszych utworów w historii polskiej literatury a sam Bruno Schulz uznawany jest za jednego z najwybitniejszych prozaików europejskich – wśród miłośników jego prozy byli  m.in. Czesław Miłosz,  Bohumil Hrabal, Danilo Kiš i John Updike.

Teraz ta niezwykła proza będzie miała swoją radiową premierę. Od 25 lutego na antenie Radia Kraków wybrane opowiadania  z tomu "Sklepy cynamonowe" przeczyta wybitna aktorka Anna Polony. Usłyszymy m.in. opowiadania "Sierpień”, „Nawiedzenie”, "Ptaki", "Traktat o manekinach", "Noc wielkiego sezonu" i oczywiście "Sklepy cynamonowe".

Czytając Schulza czuję woń pleśni zapomnianych pokoi w starych mieszkaniach i zapach egzotycznych krajów w osobliwych sklepach. Po kolorach odróżniam porę dnia lub nocy, a widząc zakupy Adeli wyobrażam sobie smak sobotniej kolacji – mówi, zapraszając do wsłuchiwania się w piękno poetyckiej prozy Schulza, Anna Polony.

Spotkania z magicznym światem "Sklepów cynamonowych" i mitycznym Drohobyczem Brunona Schulza w cyklu  "Z radiowej biblioteki" od 25 lutego do 22 marca
o godz. 11.50 na antenie Radia Kraków.

 

materiały prasowe
fot. Anna Polony (fot. Wojciech Gruszka)

comments powered by Disqus